باباگندم

ارزش غذایی گرده ذرت برای زنبور عسل

6/اسفند/1397 بابا گندم - عسل - مقالات بدون دیدگاه

ارزش غذایی گرده ذرت برای زنبورعسل : سوالات متعددی در مورد ارزش غذایی گیاه ذرت مخصوصا گرده آن جهت تغذیه زنبور عسل پرسیده می شود. به همین منظور دراین پست در مورد ارزش غذایی گرده ذرت در تغذیه زنبور عسل صحبت خواهد شد.آمارهای مختلفی درخصوص میزان مصرف گرده یک کلنی در طول سال مطرح شده است ولی مقدار آن بطور تقریب١٧تا ٣۴ کیلوگرم است. گرده های با کیفیت از گونه های شبدر،کلزا ، بادام و گلابی تولید می شود.گرده های با کیفیت پایین از نظر تغذیه ای زنبور عسل از گیاهانی مثل آفتابگردان ،توت فرنگی و گل قاصدک تولید می شود.شما برای خرید عسل مرغوب و با کیفیت می توانید از فروشگاه اینترنتی بابا گندم استفاده نمایید که تمام محصولات آن ارگانیک و طبیعی می باشد.

کیفیت گرده ذرت جهت تغذیه زنبور عسل

زنبوران عسل گرده ذرت را جمع آوری می کنند اما توانایی تشخیص بین کیفیت بالا و پایین گرده و یا حتی گرده های سمی را ندارند. زنبورهایی که با گرده مخلوط تغذیه می شوند تولید بالاتر و پرورش نوزاد بیشتری نسبت به زنبورهایی که با گرده ذرت تغذیه می شوند دارا هستند .همچنین زنبورهایی که با گرده ذرت تغذیه میشوند نسبت به گرده مخلوط طول عمر کمتری داشتند.
مقدار پروتئین گرده ذرت بین ١۴ تا ٢۶ درصد گزارش شده است که این اختلاف به دلیل واریته های ذرت ،روش های جمع آوری گرده و شرایط محیطی بوده می باشد.عملکرد ضعیف زنبورهای تغذیه شده با گرده ذرت به خاطر کمبود اسیدهای آمینه ضروری و هم چنین ویتامین ،مواد معدنی و استرول های موجود در گرده ذرت است.

واکنش های رفتاری زنیور عسل در مواجه با استرس غذا چیست

اول سازگاری در رفتار مراقبت از نوزاردان و کانی بالیسم (هم نوع خواری ) نوزادان می باشد.کانی بالیسم درکلنی هایی که تعداد سلول های سرپوشیده از تعداد لاروها کمتر هست اتفاق افتاده است.رفتار دوم افزایش مقدار مصرف به خاطر کیفیت پایین است.
کشت ذرت در سطوح وسیع باعث تولید زیاد گرده شده است و این امر موجب می شود زنبورهای چراگر به جمع آوری گرده ذرت مبادرت ورزند و از جمع آوری گرده های با ارزش غذایی بالاتر غفلت می ورزند و باعث کاهش عملکرد کلنی هامی شود.
البته این صحبت ها به معنای این نیست که زنبور نباید از گرده ذرت تغذیه کند ، در واقع در اواخر تابستان یا اوایل پاییز که در اکثر مناطق ایران گرده کم می باشد جهت تقویت و افزایش تخم ریزی ملکه گرده ذرت شاید بهترین گزینه باشد. اما اگر گرده با کیفیت تری در دسترس باشد بر گرده ذرت ترجیح دارد.در واقع بقول بعضی زنبورداران گرده ذرت برای زنبورسازی در اواخر تابستان خوب است نه ذخیره و زمستان گذرانی.

بابا گندم با ارسال محصولات سالم و طبیعی به درب منزل شما تلاش دارد تا محصولات سالم و طبیعی را به آسان ترین شکل ممکن برایتان فراهم سازد. باباگندم بهترین ها را از کشاورزان وطبیعت دستچین میکند و در دسترس شما قرار خواهد داد.

جهت ارتباط با بابا گندم و دریافت مشاوره و سفارش فوری ،کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با علاقه فراوان، پاسخگوی شما می باشند.

 

برچسب ها: ارزش غذایی گرده ذرت برای زنبور عسل خرید عسل ارزان خرید عسل با قیمت مناسب خرید عسل خرید عسل کوهستان خرید عسل با کیفیت خرید عسل ارگانیکدیدگاه
دیدگاه شما :