باباگندم

از تاریخچه چای چه می دانید؟

16/تیر/1398 مقالات بدون دیدگاه

از تاریخچه چای چه می دانید؟  آیا می دانید چای دقیقا چیست و چجوری بدست می آید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که چای در کدام کشورها بیشتر مصرف می گردد و چگونه وارد زندگی بشری و ایران گردید؟ در این مطلب می خواهیم در مورد چای و تاریخچه ی آن در ایران و دیگر کشورها صحبت کنیم و به تمامی این سوالت در ادامه متن پاسخ دهیم.

از تاریخچه چای چه می دانید؟

چای نام گیاهی است به صورت بوته که با دم کردن برگ، جوانه ها و یا شاخه های آن در آب جوش به مدت مشخصی بدست می آید. چای بیشتر از صد سال است که در ایران کشت می شود و به عنوان یک نوشیدنی سنتی در بین مردم ایران جایگاهی خاص دارد. چای قدمت پنج هزار ساله دارد و بوته چای نخستین بار در چین مورد استفاده قرار گرفت. چای در قرن هفده میلادی توسط هلندی ها وارد اروپا شد. همچنین هند بعد از چین بیشترین مصرف چای در دنیا را دارد.

از تاریخچه چای چه می دانید؟

چای از چه زمانی وارد ایران شد؟

مصرف چای در قرن هفده میلادی در ایران مورد استفاده بوده است اما کشت گیاه چای در سال 1276 هجری شمسی توسط شخصی به نام همت میرزا محمد علی مشهور به کاشف السلطنه صورت گرفت. میرزا محمدعلی در دانشگاه سوربن فرانسه تحصیل کرده بود و بعد به عنوان ژنرال کنسول ایران در هند به کار مشغول گردید. وی در حین خدمت نحوه کشت و برداشت چای و فراوری آن را یاد گرفته و آموخته های خود را به ایران انتقال داد که نتیجه آن چای ایرانی و باکیفیتی است که امروزه چای خورهای حرفه ای ایرانی آن را به هیچ چای خارجی دیگری ترجیح نمی دهند.

بیشتر بخوانید:

5 خاصیت بی نظیر چای شکسته

فواید چای ترش

آیا ایران اولین مصرف کننده چای است؟

طبق برخی آمارهای عجیب و اغراق آمیز حدود 80% از چای کل جهان در ایران مورد استفاده قرار می گیرد که این آمار نمی تواند درست باشد. با کمی تحقیق و بررسی متوجه خواهید شد که چین و هند نیز از مصرف کنندگان اصلی چای هستند که جمعیتی میلیاردی را از کره زمین شامل می شوند.

با توجه به برخی آمارهای دیگر، کشور ایران حدود 100 هزار تن چای در سال مصرف می کند که بیش از 50% آن وارداتی می باشد. در ایران شصت هزار چایکار و 35 هزار هکتار مزرعه چای وجود دارد که می تواند تا 40 هزار تن چای مصرف داخل را تامین کند.

از تاریخچه چای چه می دانید؟

به نظر شما سرانه مصرف چای در جهان چقدر است؟

آمار مصرف چای در کل جهان نیز نشان می دهد که روزانه حدود یک میلیارد فنجان چای مصرف می گردد. مزارع چای جهان در دو میلیون و 788 هزار هکتار می باشد که محصول آن چهار میلیون و 500 هزار تن چای در سال می باشد. پس با کنار گذاشتن آمار مصرف چای در ایران و جهان سهم ایران در مصرف چای تولید در کل جهان تنها حدود 2 درصد خواهد بود.

در هر صورت چه 80 درصد و چه 2 درصد موضوعی که بسیار قابل توجه است واردات حدود 60درصدی چای خارجی می باشد که کیفیت خیلی جالب توجهی ندارن و اغلب دارای اسانس و رنگ می باشند و طبیعی نیستند. نکته ای که باید به آن توجه داشت با توجه به این آمارها لازم است که استفاده از چای ایرانی را در اولویت قرار داده و از کشاورزان ایرانی حمایت کنیم تا علاوه بر اهمیت به سلامتی خود از تولیدات داخلی کشاورزانمان حمایت کرده و کمکی در راستای افزایش سهم تولید داخل در چای ایرانی کرده باشیم.

 

برچسب ها: فروشگاه اینترنتی محصولات ارگانک خرید چای با قیمت مناسب فواید خوردن چایخرید چای ارزان فواید خوردن چای چای شکسته خرید چای از تاریخچه چای چه می دانید؟ چای طبیعی خریدچای گیلان خرید چای شکستهدیدگاه
دیدگاه شما :