باباگندم

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر

20/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر : بازار زعفران در داخل کشور از اواخر سال ۱۳۸۴ نوسانات و تغییرات محسوسی را تجربه کرده و این تغییرات به دنبال این ایجاد شده که ایران با تولید ۲۴۰ تن زعفران و با سهمی بیش از ۹۵ درصد تولید جهانی آن در سال ۱۳۸۴، توانسته جایگاهش را به عنوان کشور انحصاری در تولید و مسلط در بازار صادرات جهانی، در کوتاه مدت تثبیت کند. ضمن اینکه نوسانات و تغییرات مورد نظر حاکی از وجود ظرفیت های اقتصادی بالقوه این محصول در بازار جهانی و داخلی می باشد که در صورت توجه و مدیریت صحیح آن می توان این ظرفیت ها را بالفعل و منافع آن را نصیب کشور نمود.

 در آذر ماه سال ۱۳۸۴ وزارت جهاد کشاورزی با اعلام قیمت توافقی خرید زعفران آن از طریق سازمان مرکزی تعاون روستایی در بازار دخالت می کند و با تعیین اعتباری معادل ۲۰۰ میلیارد ریال به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش (۱۴۰ میلیارد ریال برای خراسان رضوی و ۶۰ میلیارد ریال برای خراسان جنوبی) از محل منابع داخلی بانک کشاورزی اقدام به خرید حدود ۵۰ تن زعفران با ضوابط اعلام شده از کشاورزان می نماید و همین امر باعث تحرک نسبی در بازار می شود و دامنه این تحرک به سال بعد هم می رسد و با اعلام قیمت توافقی خرید زعفران به مبلغ ۳/ ۹ میلیون ریال به ازای هر کیلو گرم زعفران ممتاز در سال ۱۳۸۵ انتظار دخالت دولت در بازار تشدید می شود واین انتظارات به تحرک بیشتر بخش خصوص دامن می زند و زمینه برای تحولات بعدی فراهم می شود.

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر

 اولاباید تأکید کرد که دولت با هدف حمایت از کشاورز و تأمین منافع و بهبود سهم ایشان از درآمد زعفران، قیمت توافقی اعلام کرده و سپس در بازار وارد شده است، اما به ورود خودش تداوم نداده و در سال ۱۳۸۵ به اعلام قیمت اکتفا کرده است. و این نشان می دهد که دولت از دخالت و ورود خود به بازار در سال ۱۳۸۴ ارزیابی مثبتی نداشته است و گرنه باید این روند در سال ۱۳۸۵ نیز تداوم پیدا می کرد.

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر

ثانيا على الأصول قیمت توافقی اعلام شده به این معنی است که با توافق طرفین دولت فرض کنیم طرف دوم طیف وسیعی از کشاورزان می باشد. حال سوال این است چه نهاد و اتحادیه ای این طیف وسیع کشاورز را نمایندگی کرده و از طرف کشاورزان و تولید کنندگان زعفران در این توافق مشارکت داشته اند؟  اعلام قیمت توافقی از طرف دولت کار کرد حمایت از کشاورز و تأمین منافع ایشان را به دنبال خواهد داشت؟ به طوری که بر اساس قیمت های اعلام شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی، قیمت عمده فروشی یک کیلو گرم زعفران سرگل در سه ماهه چهارم سال ۱۳۸۴ در استان خراسان جنوبی ۲۹۳۰ هزار ریال بوده است. البته این رقم در استان خراسان رضوی بسیار پایین تر از این بوده است. این درحالی است که قیمت توافقی اعلام شده در این سال ۳۲۰۰هزار ریال به ازای هر کیلو گرم زعفران ممتاز بوده است. بنابراین ملاحظه می شود که بازار با توجه به ساختاری که دارد با قیمت توافقی اعلام شده همراهی نمی کند.

قیمت توافقی زعفران به مبلغ ۳ / ۹ میلیون ریال به ازای هر کیلو گرم زعفران ممتاز بسنده کرده و برخلاف سال قبل اقدام به خرید زعفران ننموده است. این در حالی است که با توجه به اقدام دولت در سال ۱۳۸۴ انتظار بر این بود که دولت در بازار وارد شود و به جمع آوری زعفران اقدام می نماید. و از آبان ماه سال ۱۳۸۵ قیمت عمده فروشی زعفران سرگل شروع به رشد می کند و در آذرماه که اوج فصل برداشت محصول است در استان خراسان جنوبی به ازای هر کیلوگرم به ۲۵۹۰هزار ریال رسیده و دی ماه به ۴۲۹۴ هزار ریال و به بالاتر از قیمت توافقی، افزایش به طور چشمگیر و به حداکثر میزان، حدود ۹۰۰۰ هزار ریال افزایش می یابد.

قیمت مصرف کننده زعفران در ماه های فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۶

قیمت مصرف کننده در ماه های فروردین و اردیبهشت ۱۳۸۶ به بیش از ۲۲۰۰۰ هزار ریال بسته به نوع زعفران و بسته بندی و وزن آن افزایش یافته است .حال آنکه قبل از شوک قیمتی در بازار و در سال ۱۳۸۵ قیمت خرده فروشی زعفران (قیمت مصرف کننده) بین ۴۰۰۰ الی ۵۰۰۰ هزار ریال به ازای هر کیلو گرم بوده است.

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر

آنچه که تحولات بازار زعفران در دو سال اخیر و به ویژه در اواخر سال ۱۳۸۵ و اوائل ۱۳۸۶ را سبب شده در درجه نخست به اقتصاد تولید زعفران مربوط می شود؛ به طوری که قیمت تمام شده زعفران در مقایسه با قیمت عمده فروشی آن در مراکز تولید بسیار بالا بوده و همچنین اختلاف آن با قیمت خرده فروشی مصرف کننده در بازارهای جهانی قابل توجه می باشد. و طبیعت در چنین شرایطی بخش تولید فشار مضاعفی را تحمل می کند و در نهایت این فشار به صورت بی ثباتی به بازار منتقل می شود.

کلیک کنید و بخوانید:

روش های خشک کردن زعفران

بررسی عملکرد تولید زعفران

زعفران تقلبی

اما با توجه به این که ساختار بازار جهانی زعفران برخلاف ساختار بازار داخلی آن حداقل در کوتاه مدت، بروز چنین بی ثباتی را اجازه نمی دهد در نتیجه بی ثباتی مورد نظر خود به خود به بازار داخلی منتقل می شود و موجب تحولات بازار داخلی زعفران در یک سال اخیر می گردد. البته باید کاهش تولید زعفران در سال ۱۳۸۵ به میزان ۶۰تن نسبت به سال ۱۳۸۴ را نیز به عوامل فوق اضافه مود.

تحولاتی که در بازار زعفران در یک سال اخیر بروز کرده و قیمت ها به شدت افزایش یافته، به يقين در کوتاه مدت صادرات زعفران را محدود خواهد کرد، چرا که در این شرایط قیمت های عمده فروشی زعفران بسیار فراتر از قیمت های صادراتی آن می باشند. البته تداوم این وضعیت فرصت مناسبی برای فعالان بخش تجاری که با هدف عرضه محصول نهایی به مصرف کنندگان در بازارهای جهانی فعالیت می کنند، فراهم می کند تا بازارهای خود را بیش از پیش گسترش دهند. و در بلندمدت جایگاه تجاری کشور را به جایگاه تولیدی آن ارتقای دهند و در مقابل عرصه فعالیت برای فله فروشی تنگ تر خواهد شد و فعالان فله ای صادرات روز به روز منزوی تر خواهند شد.

بررسی روند قیمت زعفران در سالهای اخیر

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: زعفران مثقالی انواع زعفران زعفران خرید زعفران زعفران اصل خرید عمده زعفران قیمت زعفران قیمت عمده زعفران قیمت زعفران مثقالی خرید زعفران به صورت فلهدیدگاه
دیدگاه شما :