باباگندم

بررسی عملکرد تولید زعفران

1/مهر/1398 مقالات بدون دیدگاه

بررسی عملکرد تولید زعفران : از ویژگی های عمده و اصلی بخش کشاورزی در ایران و البته کشورهای در حال توسعه، برخورداری از جمعیت شاغل بی سواد و کم سواد می باشد که این، بهره گیری از فناوری و دانش فنی را در این بخش با محدودیت اساسی مواجه می کند و در نتیجه میزان عملکرد تولید در مقایسه با واقعیت های موجود و مشابه در دنیا بسیار پایین و پایدار می ماند. لذا تولید زعفران نیز از این چارچوب خارج نیست و متأسفانه به رغم افزایش قابل توجه سطح زیر کشت و میزان تولید در دوره بررسی (۸۶-۱۳۷۰) میزان عملکرد در هکتار با متوسط نرخ کیلو گرم و در مقایسه با برخی سال های دوره مثل سال ۱۳۷۳ بیش از دو کیلو گرم کمتر و به حدود ۴ کیلو گرم رسیده است .

دوره زمانی تولید زعفران از چه زمانی آغاز می شود؟

دوره زمانی تولید زعفران با کاشت بنه یا پیاز زعفران در موقع خزان برگ بوته، یعنی از اوائل خرداد تا اواسط مهر ماه آغاز می شود. در مناطق زعفران خیز ایران غالبا در فاصله ماه های مرداد تا پایان شهریور کشت صورت می گیرد، ولی در بعضی از نقاط در ماه های تیر و گاهی خرداد زارعين مبادرت به کشت می نمایند. در مزارع مختلف خراسان زمان کشت غالبا از اوایل مرداد تا اوایل مهر ماه متغیر است.

در استهبان فارس کشت بنه زعفران در طی شهریور انجام می شود. بهتر است از کشت بنه زعفران در اواخر تیر و اوایل مرداد ماه خودداری نمود، زیرا در این موقع هوا و زمین بسیار گرم است و بیم آن می رود که رطوبت به موقع جابجایی از بین رفته و به آن صدمه وارد شود. در اسپانیا کاشت بنه ها از اواخر اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه، و در کشمیر از اواخر تیرماه تا اوایل شهریور انجام می شود.

تمایز اندام ها در بنه زعفران، و دوره استراحت بنه که از اواسط اردیبهشت تا اواسط تیرماه وارد می کنند. به علاوه علف های هرز نیز همواره خسارت آفرین بوده اند. کشاورزان محلی مبارزه با علف های هرز و جوندگان را روش های اصلی حفظ این گیاه می دانند.

جلو گیری از ورود دام و تردد نکردن انسان در مزارع نیز مورد تأکید کشاورزان می باشد. به طور کلی داشت یا حفاظت از گیاه زعفران شامل کود دهی، سله شکنی و وجین می باشد و مبارزه با علف های هرز است.

کلیک کنید و بخوانید:

نحوه تعیین قیمت جهانی زعفران

بررسی ساختار بازار زعفران در بازار جهانی

زعفران تقلبی

در کوددهی ۲۰ تا ۸۰ تن کود گاوی بسته به جنس زمین وعادت زارعین مصرف می گردد. در روستاهای شهر قائن وبیرجند معمولا به طور متوسط ۱۰۰ کیلو گرم فسفات آمونیم در هکتار در زمان سله شکنی قبل از گل دهی و ۱۰۰ کیلو گرم کود اوره در هکتار در وجین اول اضافه می کنند.

اول به محض گاورو شدن زمین، سطح مزرعه به نحوی که بنه ها صدمه نبند سله شکنی گردد که در عرف زارعین این سله شکنی را کوبیدن، کولش و یا رنده کردن گویند. عمق سال های اول رشد و استفاده زارعین از کودهای دامی آلوده قابل توجه می باشد. بنابراین وجین و مبارزه با علف های هرز ضروری است. در مزارع زعفران اولین وجین بعد بنا به ضرورت ممکن است در بهار و یا تابستان جهت مبارزه با علف های هرز بهاره و تابستانه انجام گیرد.

نحوه برداشت محصول زعفران

برداشت محصول زعفران شامل چیدن گل ها و جدا کردن کلاله از سایر قسمت های گل می باشد. نحوه برداشت این محصول یکی از پراهمیت ترین بخش ها و در مقایسه با سایر زراعتها حساس تر و دشوارتر است. به محض پیدایش اولین گل در مزرعه، برداشت آغاز می گردد. زیرا عمر گل ها ۳ تا ۴ روز است و اگر برداشت نشود از بین خواهد رفت و از طرفی اگر مدت زیادی در معرض هوای گرم و باد و نور خورشید قرار گیرد، رنگ و بوی آن از بین رفته و از مرغوبیت آن کاسته خواهد شد. زمان برداشت محصول زعفران در خراسان از اواخر مهر تا اوایل آذر ماه نسبت به موقعیت اقلیمی و زمان اولین آبیاری متغیر است. موقع برداشت، صبح زود و قبل از طلوع آفتاب است.

بررسی عملکرد تولید زعفران

برداشت گل زعفران در اسپانیا از اواسط اکتبر تا اوایل نوامبر (اواخر مهر تا اواسط آبان ماه) است که بستگی به آب و هوای منطقه دارد. پس از پایان گل چینی، گل ها را به خانه حمل می کنند، و سپس شروع به باز کردن گل ها توسط افراد خانواده می کنند، که این عمل بهتر است در همان روز انجام شود. فصل گلدهی در اسپانیا در حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد، در حالی که در کشمیر برداشت در اواخر پاییز انجام می گیرد.

معرفی واژه ها، اصطلاحات و تعاریف زعفران

رشته های کامل زعفران

این رشته ها عبارتند از کلاله های خشک شده گل گیاه زعفران به رنگ قرمز آلبالویی و به شکل شیپور که لپه فوقانی آن دندانه دار و طول آن ۲۰ تا ۴۰ میلی متر می باشد. این کلاله ها ممکن است دو یا سه شاخه و یا چند شاخه باشند و انتهای آنها به خامه ای که به رنگ سفید یا زرد است می پیوندند.

رشته های بریده زعفران

عبارتند از کلاله های گیاه زعفران که خامه یا کنج از آنها جدا و خارج گردیده و ممکن است شاخه ها از یکدیگر جدا شده باشند. رشته های به رنگ قرمز آلبالویی می باشند. 

انتهای خامه (کنج)

عبارتند از میله های سفید بعضا متمایل به زرد که کلاله از آن جدا شده است. طول خامه معمولا ۵ تا ۱۰ سانتی متر و به ضخامت ۰/ ۱۵ تا ۰ /25  میلی متر است.

رشته های زرد

عبارتند از پرچم های زرد رنگ خشک گل گیاه زعفران .

بقایای گل

عبارتند از رشته های سفید و زرد رنگ خامه، دانه های گرده پرچم، بخش هایی از تخمدان و سایر قسمت های گل زعفران

مواد خارجی

عبارتند از برگ، ساقه، پوسته و سایر موادی که منشأ گیاهی و معدنی دارند مانند ذرات نرم، خاک و ماسه آن از الکی به اندازه چشمه های ۵۰۰ میکرونی عبور کند.

بررسی عملکرد تولید زعفران

 

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: زعفران اصل محصولات ارگانیک بازار زعفران قیمت انواع زعفران خرید زعفران اصل خرید زعفران برداشت محصول زعفران زعفران تقلبی قیمت زعفران زعفران تولید زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :