باباگندم

بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا چه کشورهایی هستند؟

13/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

 بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا چه کشورهایی هستند؟ زعفران گرانترین ادویه در جهان است. افزایش تقاضا از سوی مصرف کننده نهایی مانند مواد غذایی ، آرایشی و بهداشتی تقاضای زعفران را در سطح جهان هدایت می کند. علاوه بر این ، زعفران کاربردهای درمانی بسیاری دارد از این رو تقاضای آن در صنعت داروسازی افزایش یافته است. پیش بینی می شود شرایط خاص آب و هوایی برای کشت همراه با قیمت بالای زعفران چالشی برای رشد این صنعت باشد.

بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا چه کشورهایی هستند؟

اسپانیا

  تا اواسط دهه ۱۹۸۰ اسپانیا از بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا بود و به همین خاطر نیز بسیاری از بازارهای دنیا، زعفران اسپانیایی را به عنوان زعفران خالص درجه یک می شناسند. این امر به اسپانیا کمک کرده تا موقعیت خود را به عنوان عمده ترین عرضه کننده زعفران در دنیا حفظ نماید. اما بر طبق نظر سازمان خواربار و کشاورزی جهانی (FA0). بالا بودن هزینه کارگر موجب شده تا تولید سالیانه زعفران اسپانیا از ۶۰ تن در سال ۱۹۷۰ به کمتر از ۲۰ تن در اواسط دهه ۱۹۹۰ تقلیل داد و درکه کشت و تولید زعفران به دلیل ادامه روند مهاجرت کارگران از مناطق روستایی همچنان رو به کاهش باشد.

جمهوری اسلامی ایران

 تقریبا تمام زعفران ایران در منطقه خراسان جنوبی کشت و تولید می شود. در سال ۲۰۰۵ حدود ۱۷۵ تن زعفران به ارزش ۹۲ میلیون دلار از کل ۲۲۰تن تولید شده، صادر شده است. اگر چه صادرات زعفران در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ از نظر ارزش و مقدار تفاوت چندانی نداشته است، اما مقایسه این سالها با سال ۲۰۰۳ نشان می دهد که از نظر ارزش بیش از ۴۰ درصد و از نظر مقدار بیش از ۲۴ درصد رشد وجود داشته است.

بیشتر بخوانید:

زعفران تقلبی

روند تولید جهانی زعفران

زعفران افسانه ای ترین ادویه جهان

امارات متحده عربی با خرید بیش از ۷۹ تن به ارزش بیش از ۴۰ بیش از ۲۴ میلیون دلار بوده است، خاطر نشان می سازد که اسپانیا در سال ۲۰۰۴ بیش از ۵۷ تن به ارزش ۳۰ میلیون دلار زعفران از ایران وارد نموده بود. عربستان سعودی در سالهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ واردات خود را از ایران به ترتیب بیش از ۳ و ۵ برابر از نظر مقدار و ارزش نمود و به این ترتیب ارزش واردات خود از ایران را به بیش از ۴ / ۷ میلیون دلار رسانید. به طور کلی پیش بینی می شود در سال های آینده زعفران جهان عمدتا از ناحیه ایران افزایش یابد. لازم به ذکر است که در سال های بعد به دلیل وضع قیمت توافقی و همچنین سرمازدگی حجم زیادی از تولید، صادرات زعفران به شدت افت کرده است.

چین

 اخيرا زعفران چین به آمریکا صادر شده است. به طوری که از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۰۵ میزان صادرات زعفران چین به آمریکا بالغ بر ۱۸۰۰۰ دلار شده است. در حال حاضر شواهدی دال بر اینکه این مقدار زعفران در چین تولید شده یا صرفا بسته بندی مجدد در این منطقه می تواند توسعه کشت زعفران را امکان پذیر سازد.

نیوزیلند

در حال حاضر نیوزیلند سعی دارد زعفران خود را به عنوان یک محصول ارگانیک به بازارهای جهانی معرفی نماید.

تعرفه واردات و صادرات زعفران در کشورهای مختلف

بسیاری از کشورهای توسعه یافته بر واردات زعفران تعرفه پایینی وضع کرده اند. چرا که بسیاری از کشورهایی که تعرفه صفر و کمتر از پنج درصد بر واردات زعفران وضع کرده اند، به کشورهای توسعه یافته تعلق دارند. از جمله کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا، تایوان، هنگ کنگ، مالزی، موریس، نیوزیلند، نروژ، سنگاپور، آفریقای جنوبی، سوازیلند، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین تعرفه صفر درصد بر واردات زعفران وضع کرده اند.

همین طور، از کشورهای با تعرفه کمتر از ۵ درصد بر زعفران می توان چین، اتحادیه اروپا و ژاپن را نام برد. مضافا، تعدادی دیگر از آن کشورها در جرگه کشورهای با اقتصاد باز و آزاد هستند که با تمام کشورهای جهان هیچ گونه مانع تعرفه ای اعمال نمی کنند. این کشورها در مناطق مختلف جهان پراکنده شده اند.

بالاترین متوسط نرخ تعرفه دول کامله الوداد (MFN) در واردات بازار جهانی زعفران به کشور ج. ا. ایران تعلق دارد. ایران بر واردات این محصول ۱۰۰ درصد نرخ تعرفه (MFN) وضع کرده است. نظر به اینکه ایران اولین صادر کننده در بازار جهانی این محصول بوده است، و در واقع در تولید و صادرات از مزیت طبیعی و نسبی در خور توجهی برخوردار است، لذا انگیزه خاصی و منطقی موجه از اعمال تعرفه سنگین بر واردات این محصول قابل تصور نیست.

بالاترین میزان نرخ تعرفه در بازار جهانی زعفران از آن چه کشوری است؟

بعد از ایران، بالاترین میزان نرخ تعرفه دول کامله الوداد (MFN) در بازار جهانی زعفران از آن کشورهای برمودا (۴۰ درصد)، بليز (۴۰ درصد)، دومینیکن (۴۰ درصد)، گرینادا (۴۰ درصد)، گویان (۴۰ درصد)، جاماییکا (۴۰ درصد)، مونتسرات (۴۰ درصد)، مراکش (۴۰ درصد)، سنت لوییس (۴۰ درصد)، کیتس - نیس (۴۰ درصد)، وینسنت و گرینادا( ۴۰ درصد)، سورینام (۴۰ درصد)، تونس (۴۳ درصد) و ترینیداد و توباگو (۴۰ درصد) بوده است. از این ۱۴ کشورها، اساسا بسیاری از آنها در بازار جهانی واردات و صادرات این محصول جایگاهی ندارند. لذا انگیزه خاصی از اعمال تعرفه سنگین بر واردات این محصول قابل تصور نیست.

 

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: زعفران جهان سفارش زعفران قیمت زعفران محصولات ارگانیک بازار جهانی زعفران خرید زعفران زعفران اصل زعفران صادرات زعفران تولید کنندگان زعفران بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیادیدگاه
دیدگاه شما :