باباگندم

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی

23/تیر/1398 مقالات بدون دیدگاه

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی | در گرماي تابستان همه ما به دنبال انواع نوشيدني‌ هستيم تا كمي سرحال بياييم و خنك شويم؛ شربت‌هاي توت فرنگي، پرتقال، آلبالو و... انتخاب‌هاي خوبي هستند اما گاهي اوقات به دليل شيريني زياد شما را باز هم تشنه‌تر مي‌كنند. بنابراين همين‌جا به شما توصيه مي‌كنيم كه به جاي خريد شربت‌هاي رنگارنگ سراغ عرقيات گياهي برويد. آنها را با آب تركيب كنيد و شربت‌هاي مقوي و سالم‌تري بخوريد. ضمن اينكه بعضي از اين نوشيدني‌ها به تعادل دماي بدن شما كمك مي‌كنند و با كمك آنها راحت تر مي‌توانيد فصل گرما را سپري كنيد. البته از خواص دارويي آنها هم غافل نشويد.

بیشتر بخوانید

تابستانی دلپذیر با عرقیات گیاهی

گلاب

همه ما براي تهيه دسر‌هاي سنتي ايراني حتما يك شيشه گلاب در خانه داريم. شايد هنگام خريد گلاب از عطاري‌ها با اصطلاح «دو آتشه» روبه‌رو شويد. اين اصطلاح در مورد ساير عرقيات هم به كار مي‌رود و به اين معناست كه گياه هنگام عصاره گيري دو بار جوشانده شده، آب كمتر و غلظت بيشتر دارد. بطور كلي گلاب وساير عرقيات دو آتشه قيمت بيشتري دارند. در مورد خواص گلاب بايد بگوييم كه براي قلب و اعصاب مفيد است و به كاهش درد چشم كمك مي‌كند. ضمن اينكه براي تميز كردن پوستتان هم مي‌توانيد از آن استفاده كنيد.  گلاب از گل محمدي به دست مي‌آيد و برخي از افراد به عنوان خوشبو كننده هم از آن استفاده مي‌كنند.

بیشتر بخوانید

خواص گلاب

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی

رهایی از گرمای تابستان با عرق شاتره

اگر خیلی گرمایی هستید و زیاد بیرون منزل و در آفتاب كار می‌كنید حتماً یك لیوان شربت عرق شاتره بنوشید. شاتره اثر بسیار قوی ضدعطش و گرمازدگی دارد، خون را تصفیه می‌كند و صفرابر است.مصرف عرق شاتره را حتما در برنامه غذايي‌تان بگنجانيد. شاتره خاصيت ضد گرمازدگي دارد، حرارت بدن شما را تعديل كرده و به رفع نارسايي‌هاي كبدي كمك مي‌كند. براي تصفيه شدن خون هم مي‌توانيد از اين داروي گياهي كمك بگيريد.

بیشتر بخوانید

8 خاصیت شگفت انگیز عرق شاتره

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی

خداحافظی با نفخ معده با عرق نعنا

در تابستان به علت مصرف زیاد هندوانه و میوه بهتر است برای جلوگیری از نفخ و معده درد، عرق نعنا مصرف شود.عرق نعناع يكي از مشهورترين عرقيات گياهي است كه شايد مهم‌ترين خاصيت آن رفع دل پيچه و دل‌درد است. عرق نعناع طعم ملايمي هم دارد و به همين دليل مصرف آن بيش از سايرين رايج است. علاوه بر اين عرق نعناع اشتها آور است و با داشتن طبيعت گرم و خشك، شما را از نفخ شكم نجات مي‌دهد.

بیشتر بخوانید

خواص بی نظیر عرق نعنا

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی

با خوردن شربت بهار نارنج از استرس دوری کنید

شربت بهار نارنج هم برای افرادی كه مشاغل پراسترس دارند و گرمای تابستان آنها را عصبی می‌كند، بسیار مناسب است. از موارد مهم دیگری كه در تابستان مصرف آنها توصیه می‌شود. عرق بهارنارنج هم جزو عرقيات خوش خوراك است و با نبات هم خوشمزه مي‌شود. عرق بهار نارنج به تقويت اعصاب شما كمك مي‌كند تا در زندگي آرامش بيشتري داشته باشيد. اگر شب‌ها فكر و خيال به سراغتان مي‌آيد و خواب راحتي نداريد عرق بهار نارنج را امتحان كنيد. چون در درمان بي‌خوابي نقش موثري دارد.

خواص شگفت انگیز عرق کاسنی

اين عضو خانواده عرقيات خواص مختلفي دارد. مهم‌ترين مزيتش كه به روزهاي گرم سال مربوط مي‌شود اين است كه حرارت بدن را تسكين مي‌دهد. علاوه بر اين، عرق کاسنی خواص ديگري هم به آن نسبت مي‌دهند. كاسني تب‌بر است، كلسترول خون را پايين مي‌آورد و به تقويت پوست كمك مي‌كند. بعضي از عطاري‌ها به شما توصيه مي‌كنند تا براي رفع گرمازدگي عرق كاسني و شاتره را با هم تركيب كنيد و قبل از غذا يك استكان بخوريد.

بیشتر بخوانید

خواص معجزه آسای عرق کاسنی

تابستانی گرم با عرقیات گیاهی

عرقیات با طبیعت گرم و سرد

از عرقیات با طبیعت گرم می‌توان به گلاب، بهارنارنج، آویشن، عرق نعناع، عرق پونه، عرق چهل گیاه، عرق بادرنجبویه، عرق بومادران، عرق شوید، عرق کاکوتی، عرق گزنه، عرق نسترن و عرق رازیانه اشاره نمود.

"عرقیات سرد هم شامل عرق کاسنی، عرق شاتره و عرق خارشتر و عرق بید هستند."

معمولاً خاصیت عرقیات گیاهی که طبیعت گرم دارند زودتر از بین می‌رود و معمولاً تاریخ مصرف آن‌ها یک ساله است.

بعضی از انواع عرقیات طعم فوق‌العاده تلخی دارند و خوردن آن‌ها به ویژه برای کودکان سخت است (مثل کاسنی، نعناع و بید)، لذا می‌توان آن‌ها را با نبات، عسل یا کمی آب‌میوه مخلوط نمود. این عمل، خاصیت آن‌ها را کاهش نمی‌دهد.

شربت بید مشک

شربت بیدمشك یكی از پر طرفدارترین نوشیدنی‌ها است، چون خوردن آب سرد و میوه‌های تابستانی معده را حساس می‌كند و باعث بروز سردرد در افراد كم‌خون می‌شود، اما عرق بیدمشك درست برای همین موضوع آفریده شده است، زیرا این عرق تقویت‌كننده قلب و معده، خون‌ساز و ضدسردرد است.
 

 

برچسب ها: خواص عرق شاتره خواص عرق کاسنی خواص خودرن عرقیات گیایه گلاب عرق شاتره عرق کاسنی خرودن عرقیات گیاهی در تابستان عرقیات گیاهی تابستانی گرم با عرقیات گیاهی خواص عرق نعنا قیمت عرقیات گیاهیدیدگاه
دیدگاه شما :