باباگندم

ترفندهای تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی

29/اردیبهشت/1398 بابا گندم - عسل - مقالات بدون دیدگاه

ترفندهای تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی  : در کشور ما به دلیل محدود بودن منابع شهر در بیشتر نقاط کشور و عدم امکان استفاده از زنبورداران از بیشتر منابع شهر باغ ها و مزارع عسل خیز حتی در فصول بهار و تابستان مجبورند برای تولید عسل مکان خود را عوض کنند در غیر این صورت در بیشتر نقاط کشور میانگین تولید عسل طبیعی هرچند کمتر از ۱۰ کیلو خواهد بود که چنین تولیدی با قیمتی که مردم حاضرند برای اثر بپردازند برای زنبورداران اقتصادی و ممکن نخواهد بود.

اگر اصول و مراحل رسیدن عسل در تهیه چنین عسل‌های مراعات شود نمی‌توان به آن اثر تقلبی گفت ، فقط از نظر تعریف عسل استاندارد با آن مغایرت دارد اگر در فرآیند تولید عسل ازشربتهای غنی شده استفاده شود حتی به مراتب با ارزش تر از عسل های تهیه شده است شهددار گل خواهد بود در تعریف این عسل ها را در رده عسلهای غیرطبیعی نه تقلبی طبقه بندی می کند.

تقلب در عسل چگونه است

در حالت کلی از عسل تهیه شده از مواد قندی که زنبورعسل هیچگونه نقشی در جمع‌آوری آن نداشته باشد و افزودن هر ماده دیگر اعم از مواد قندی و انواع اسانس ها رنگ ها و انواع نگهدارنده ها به عسل جزو موارد تقلب محسوب می‌شود و ارزش آن در مقایسه با عسل صفر است.

یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی شکرک زدن آن است .این تصور که عسل تقلبی در شرایط سرما و در طول مدت نگهداری شکرک میزند کاملا اشتباه است این شرایط برای عسل‌های طبیعی نیز صادق است زیرا در مدت نگهداری و در مجاورت سرما با کاهش رطوبت ایجاد بلوک های منظم قندی در نتیجه وجود آنزیم های افزوده توسط زنبور عسل شروع به شکرک زدن میکند. درجه سفتی و زمان شروع شکرک زدن به نوع گل و آب و هوای منطقه بستگی دارد.

عسل طبیعی و غیر طبیعی هر دو در شرایط سرما شکرک می‌زند بنابراین برای تشخیص چنین عسل های دقیق ترین روش آزمایش هایی است که در آزمایشگاه‌های مجهز مواد غذایی و شیمیایی روی آن انجام می گیرد ولی شناسایی چنین تقلب‌های برای عموم مردم که دسترسی به این آزمایشگاه‌ها ندارند غیر ممکن است. در مواردی با استفاده از تجربیات و آگاهی داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت کیفی می‌توان حدس زد زیرا عسل عطر و طعم مخصوص خود را دارد و در تعریف آن چنان بیان می‌شود که عسل دارای عطر و طعم گل است.

شکرک زدن عسل نه تنها دلیلی بر تقلبی بودن نیست بلکه برعکس بیانگر آن است که اثر کاملا سالم است و نمی‌تواند تقلبی باشد و این بر خلاف تصور غلط در ایران است که عسل شکرک زده را تقلبی می داند بر این اساس حرارت دادن عسل برای از بین رفتن شکر که ایجاد شده در آن سبب از بین رفتن آنزیم ها و کاهش کیفیت عسل می شود.

ملاک انتخاب عسل خوب

برای مصرف کننده یک راه بیشتر برای تشخیص عسل وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهایی است که بدن در اختیارش گذاشته است با چشمانش شکل ظاهری عسل و ارزیابی می‌کند با بینی اش آن را بو کند و با زبانشان مزه مزه می کند .اگر اثر عطر و طعم گل ها را داشت این اثر عسل واقعی یا عسل طبیعی است و ارزش آن را دارد که بهای آن را در حد معقول بپردازید.

عسلی که بویدن آن باعث عطسه شود و نوشیدن سبک و مستی آور و چشیدن گلو را بسوزاند برای تغذیه مناسب نیست.

راه های متعددی برای شناخت عسل طبیعی وجود دارد مورچه بر خلاف اثر تقلبی و اثر تغییر علاقه داد اگر اثر طبیعی را در آب ولرم حل کنیم مزه آن میخوش یعنی بین شیرین و ترش میشود نشر این نور پلاریزه هم اگر به اثر تا طبیعی تابانده شود به چپ و امنیت و این دوره با تاباندن و عسل تقلبی و محصولات شرکت به راست می گردد زیرا مولکولهای آن را سست کرده است

چرا رنگ عسل با یکدیگر متفاوت است؟

عسل طبیعی به رنگ‌های مختلفی وجود دارد که متعلق به کدام منطقه و کدام گل باشد رنگ شما متفاوت است. تنوع رنگهای عسل از سفید به انواع زرد کهربایی عقیق، مایل به قرمز و حتی قهوه ای متغیر است.

رنگ عسل بهار نارنج زرد طلایی عسل جنگل‌های مازندران زرد مایل به سبز عسل کاج جنگل‌های اروپا متمایل به قهوه ای است همه اینها از عسل ها عسل خوب و طبیعی هستند اما به دلیل گلی که زنبورها از آن تغذیه کردن رنگ شان متفاوت است.

پس این باور درست نیست که عسل خوب رنگ تیره دارد رنگ بو و طعم عسل تا حدودی به هم ارتباط دارند بسیاری از طعم است که در این منطقه مطلوب و خوب در منطقه دیگر ناخوشایند تلقی می‌شود .

بابا گندم با ارسال محصولات سالم و طبیعی به درب منزل شما تلاش دارد تا محصولات سالم و طبیعی را به آسان ترین شکل ممکن برایتان فراهم سازد. باباگندم بهترین ها را از کشاورزان وطبیعت دستچین میکند و در دسترس شما قرار خواهد داد.

جهت ارتباط با بابا گندم و دریافت مشاوره و سفارش فوری ،کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با علاقه فراوان، پاسخگوی شما می باشند.

برچسب ها: ترفندهای تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی تشخیص عسل طبیعی از تقلبی |از کجا بفهمیم عسل طبیعی است چگونه عسل اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم خرید عسل طبیعی خرید عسل ارگانیک خرید عسل ارزان خرید عسل با قیمت مناسب روش های خانگی تشخیص عسل تقلبی چرا عسل شکرک می زند فروشگاه اینترنتی خرید عسل خرید آنلاین عسل خرید آنلاین عسل با قیمت مناسبدیدگاه
دیدگاه شما :