باباگندم

روش های خشک کردن زعفران

27/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

روش های خشک کردن زعفران : اگر مرحله کاشت، داشت و برداشت را به عنوان مرحله اول از فرایند تولید و عرضه زعفران طبقه بندی شود، فراوری در مرحله دوم و بسته بندی و بازاررسانی در مرحله سوم قرار خواهند گرفت. اگرچه حساسیت کار از مرحله برداشت آغاز می شود؛ ليكن در هرحال برداشت می بایست به صورت دستی انجام پذیرد.

از مرحله فراوری است که استفاده از ماشین آلات می تواند در کیفیت تولید زعفران نقش موثری ایفا نماید. در این راستا روش خشک نمودن زعفران تعیین کننده کیفیت و ارزش نهایی آن خواهد بود. عطر خاص زعفران در هنگام خشک کردن در اثر هیدرولیز ترکیبات پیکر و کروسین و آزاد کردن سافرنال تولید می گردد و کیفیت آن به روش مورد استفاده در خشک کردن بستگی دارد.

روش های خشک کردن زعفران

روش سنتی ایرانی

خشک کردن زعفران در سایه و یا اتاق گرم و خشک برای حدود ۸ تا ۱۲ روز می باشد. در این روش امکان رشد و تکثیر میکروارگانیزم ها و افزایش آلودگی و همچنین کاهش قدرت رنگ دهی در اثر فعالیت آنزیم ها، وجوددارد.

 روش های صنعتی

خشک کننده های با انتقال هوا: در اینجا هوای داغ با محصول تماس مستقیم پیدا می کند.

خشک کننده های تحت خلاء: از این خشک کننده ها برای مواردی که حرارت بالا باعث تخریب مواد موثره آنها می شود استفاده می گردد.

روش های خشک کردن زعفران

نکات مهمی که در رابطه با خشک کردن زعفران قابل توجه است عبارتند از :

الف. زمان جدا شدن و خشک کردن تا رسیدن به رطوبت مناسب از ۲۴ ساعت بیشتر نشود.

ب. از حرارت یکنواخت و غیر مستقیم حدود ۶۰ درجه سانتی گراد استفاده شود.

ج. رطوبت نهایی زعفران در پایان این مرحله از ۱۰ درصد بیشتر نباشد.

قابل توجه است که بیش از ۷۵ درصد از کل زعفران کشور در مزارعی تولید می شوند که مساحت آنها کمتر از یک هکتار می باشد، که این مقیاس کم، توأمان با پایین بودن استفاده از روش های صنعتی را قطعا برای آنان مهیا نمی سازد.

 درجه بندی زعفران ایران

١. زعفران سرگل(کوتاه): فقط کلاله ها جدا می شوند.

۲. رشته ای بریده: قسمتی از خامه نیز به کلاله ها متصل می باشد

٣. پوشالی(بلند): کلاله ها متصل به خامه ها می باشند

روش های خشک کردن زعفران

موارد اهمیت بسته بندی زعفران

بسته بندی زعفران بسته به تقاضای بازار متغیر است. این بسته بندی می تواند از یک گرم تا ۵ یا ۱۰ کیلو گرم باشد. محافظت و نگهداری محصول با دربر گرفتن کامل آن، افزایش حمل و استفاده، حفظ بهداشت زعفران و از بین بردن امکان آلودگی و فاسد شدن آن، حفظ زعفران در برابر آسیب های محیطی و فیزیکی، نمایش محصول به مصرف کننده به صورت جذاب، ایجاد هویت فوق العاده با توجه به ارزش بالای زعفران از موارد اهمیت بسته بندی زعفران می باشد.

بیشتر بدانید:

زعفران افسانه ای ترین ادویه جهان

زعفران یک گیاه ارزشمند در توسعه کشاورزی و اقتصاد

ساختار بازار نهاده های اصلی محصول زعفران

 از آنجایی که فناوری موجود در بخش بسته بندی کم و بیش متناسب با فناوری مورد استفاده در بخش تولید و فراوری زعفران می باشد. اگر چه در دو سه سال اخیر کارخانجات مدرن تری فعالیت خود را آغاز نموده اند. از طرفی سیستم بسته بندی زعفران نوعا برای بسته بندی محصولات دیگری همچون زیره، چای، قهوه، زرشک،موجود در کشور بخصوص آنهایی که در نقاطی همچون تهران (با ظرفیت بیش از ۳۰۰ تن)،گوناگونی را بسته بندی و صادر و یا به صورت فله وارد و با بسته بندی های مصرف کننده به بازارهای داخلی عرضه می نمایند.

با این وجود کل ظرفیت قابل استفاده در کشور برای بسته بندی زعفران بیش از ۱۷۹۰ تن می باشد که این واحدها قادرند زعفران را در بسته های ۵ و ۱۰ کیلویی برای صادرات و در بسته های کوچک تر جهت عرضه در خرده فروشی ها انجام دهند. بیش از ۸۰درصد زعفران صادراتی به صورت فله در بسته های ۵ و ۱۰ کیلوگرمی به بازارهای جهانی عرضه می گردد.

روش های خشک کردن زعفران

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

 

برچسب ها: خشک کردن زعفران خرید اینترنتی زعفران زعفران خرید آنلاین زعفران قیمت عمده زعفران خرید زعفران به صورت فله قیمت زعفران مثقالی قیمت زعفران خرید عمده زعفران زعفران اصل خرید زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :