باباگندم

زعفران تقلبی

11/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

زعفران تقلبی : چون زعفران بسیار گران قیمت می باشد، ممکن است گاهی همراه با تقلبات باشد. مهم ترین تقلبی که به عنوان زعفران صورت می گیرد گل رنگ می باشد که به زعفران شباهت هایی دارد و می تواند ایجاد رنگ زرد کند. زعفران به ویژه به صورت پودر، با تقلب بیشتری می تواند همراه باشد. از دیگر موارد تقلب را می توان به شرح زیر برشمرد:

  • زعفران ساییده شده را ممکن است با خاک سرخ مخلوط نمایند.

  •  به زعفران سرگل ممکن است کاکل ذرت و ریشه گندم رنگ شده و مواردی از این به رنگ کلاله در آورند و به همراه زعفران سرگل بفروش برسانند.

  • موادی از قبیل ریشه زردچوبه، کاسبرگ گل همیشه بهار و گلچه های گل رنگ را با زعفران مخلوط نمایند.

جمع بندی ضعف ها و تهدیدهای بازار زعفران ایران

سابقه تاریخی کشت زعفران و به تبع آن برخورداری از دانش بومی در کشت و فراوری زعفران همراه با شرایط اقلیمی مناسب و نیروی کار ارزان قیمت، موجب گردیده با سهم ۹۵ درصدی از زعفران جهان، ایران به جایگاه انحصاری در تولید آن دست یابد. ليکن به رغم این جایگاه و در مقایسه با سایر شرکای تجاری که با خرید زعفران ایران و صدور مجدد آن، بخش زیادی از منافع تجاری آن را نصیب خود می کنند، ایران تاکنون نتوانسته منافع قابل قبولی از این فعالیت را از آن خود نماید. و این وضعیت نشانگر این واقعیت است که ایران در حوزه تجاری این محصول با مشکل مواجه است، که در صورت شناخت واهتمام به حل آنها می توان به کسب جایگاهی متناسب با تولید، امیدوار بود.

مشکلات اولیه صادرات زعفران

مشکل اولیه و کلانی که کشور و به تبع آن تولید و صادرات زعفران نیز با آن مواجه است، درجه توسعه یافتگی آن می باشد؛ این امر در تمام سطوح و حوزه ها از قبیل تولید، پشتیبانی از تولید، خدمات، تجارت و غیره تأثیر گذار بوده و سبب شده که وضعیت موجود به عنوان یک واقعیت خود را به ما تحمیل نماید.

به عنوان مثال بهره وری در بخش کشاورزی در همه حوزه ها عموما پایین است و میزان عملکرد تولید زعفران در کشور ثلث اسپانیا و استاندارد تعیین شده از سوی فائو می باشد و این ناشی از ترکیب نیروی انسانی بی سواد و کم سواد شاغل در این بخش است که امکان به کار گیری هر گونه دانش فنی نوین با هدف افزایش تولید را با چالش مواجه می سازد.

بیشتر بخوانید:

موارد مصرف زعفران و مصرف کنندگان عمده زعفران

معیارها و استانداردهای رسمی زعفران

از طرفی وجود این مشکلات در کشورهای در حال گذار امری طبیعی است؛ ضمن اینکه با وجود چنین مشکلات ساختاری، ایران به جایگاه اشاره شده در تولید دست یافته است . بنابراین وجود مشکلات ساختاری و غیر ساختاری تأثیر گذار در تولید زعفران که برنامه ریزی برای حل ورفع آنها به منظور پایداری تولید، یک ضرورت است، محدودیت اساسی در کسب منافع تجاری آن تلقی نمی گردد.

در مقابل به نظر می رسد مشکلات تأثیر گذار در کسب منافع تجاری این محصول به خارج از حوزه تولید مربوط می شود. در هر حال شناسایی ضعف ها و تهدیدات و برنامه ریزی در جهت رفع آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، که در صورت بی توجهی به آن نه تنها امکان عبور از این شرایط فراهم نخواهد شد، بلکه این فعالیت به طور فزاینده ای دچار بحران خواهد شد و آسیب پذیری بهره برداری از قوتها و فرصت های این فعالیت را بیش از پیش خواهد نمود. لذا مهم ترین مشکلات قابل طرح در این رابطه به شرح ذیل می باشند.

 ۱. پایین بودن عملکرد در هکتار زعفران

عملکرد تولید در هکتار زعفران ایران در مقایسه بااستانداردهای بین المللی بسیار پایین است و در صورت رساندن عملکرد فعلی به الگوهای موجود در جهان، تولید ایران به حدود ۳برابر فعلی قابل افزایش است. به علاوه اینکه در طول دهه اخیر بر خلاف روند افزایش سطح زیر کشت میزان عملکرد در هکتار روند نزولی را طی کرده است.

 ۲. عدم توسعه صنایع درجه بندی و بسته بندی زعفران در راستای عرضه کالای نهایی

ظرفیت موجود برای بسته بندی زعفران جهت عرضه به صورت کالای نهایی حدود ۱۵الی ۳۰ تن می باشد که در مقایسه با میزان تولید و صادرات کشور، بسیار پایین است.

۳ . عدم توانایی در شناخت بازارهای هدف ونفوذ در آن ها

در حال حاضر به دلیل عدم شناخت و دسترسی به بازارهای مصرف بیش از ۸۰ درصد از صادرات زعفران ایران به صورت فله انجام می شود که ارزش آن کمتر از ثلث ارزش آن در سطح خردهفروشی است.  

۴. حمایت از صادرات فله ای زعفران

در نظر گرفتن مشوق های مستقیم صادراتی برای صادرات فله زعفران موجب عدم تلاش جهت شناخت بازارهای هدف و نفوذ در آنها وهمچنین عدم توسعه فراوری، نگهداری و حمل و نقل زعفران از روش های سنتی مرسوم به روش های مدرن با ارزش افزوده بالا شده، و این در پایین ماندن سهم کشور از منافعزعفران به طور عام و سهم بخش تولید به طور خاص، نقش موثری داشته است.

 ۵. برخوردای از بازار صادراتی بسته زعفران

در سال های اخیر بیش از ۷۰ درصد زعفران کشور به دو کشور اسپانیا و امارات متحده عربی صادر شده است که حاکی از انحصار در طرف تقاضا می باشد؛ این وضعیت در کاهش قدرت انحصاری طرف عرضه و منافع تجاری زعفران نقش اساسی ایفا کرده است. در مقابل اسپانیا با اتخاذ رویکرد رقابت غير قیمتی از طریق بسته بندی با برند( BRAND) معرفی شده از طریق فعالیت های تبلیغی موثر، زعفران خریداری شده را مجددا به کشورهای متعددی صادر کرده است و منافع لازم را به دست آورده است.

 ۶. نداشتن برند( BRAND) مشخص وعدم تبلیغات کافی در خصوص زعفران ایران

بر خلاف واقعیت موجود زعفران تولید شده در ایران، در سراسر جهان با برند مانچا(نام منطقه زعفران کاری در اسپانیا ) شناخته می شود.

 ۷. پایین بودن قیمت تمام شده زعفران تولیدی در افغانستان

بر اساس مطالعات انجام شده توسط سازمان ملل در افغانستان، منطقه هرات همجوار با منطقه خراسان ایران که دارای اقلیم مشابه هستند، مستعد کشت زعفران معرفی شده که در صورت توسعه کشت این محصول با توجه به برخورداری از نیروی کار ارزان قیمت نسبت به ایران از قیمت تمام شده پایینی برخوردار خواهد بود که برای محصول تهدید تلقی می شود.

 

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

 

برچسب ها: خرید آنلاین زعفران خرید اینترنتی زعفران قیمت زعفران زعفران اصل زعفران محصولات ارگانیک خرید زعفران زعفران تقلبی زعفران جهاندیدگاه
دیدگاه شما :