باباگندم

زعفران یک گیاه ارزشمند در توسعه کشاورزی و اقتصاد

3/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

زعفران یک گیاه ارزشمند در توسعه کشاورزی و اقتصاد : زعفران به عنوان یک گیاه ارزشمند، نقش مهمی را در توسعه کشاورزی و اقتصاد روستا به ویژه در مناطق فاقد استعداد و امکانات کشاورزی مانند خراسان مرکزی و جنوبی ایفا می نماید. نیاز به آب کم، امکان بهره برداری به مدت پنج تا هفت سال در یک نوبت کاشت و ماندگاری محصول به مدت طولانی، سهولت حمل و نقل و عدم نیاز به ماشین آلات سنگین و پیچیده برای زراعت، ایجاد اشتغال مولد، ارز آوری قابل توجه و .... از امتیازات مهم این گیاه بوده که موجب افزایش سطح زیر کشت زعفران در کشور شده است.

زعفران یک گیاه ارزشمند در توسعه کشاورزی و اقتصاد

علاوه بر گسترش سطح زیر کشت زعفران در داخل کشور، در سطح جهانی نیز گسترش کشت زعفران با استقبال روبه رو شده و بخصوص در افغانستان تحت برنامه های کمک سازمان ملل به کشاورزی افغانستان و فعالیت های حکام محلی و آشنایی مهاجرین افغان با محصول زعفران ایران، گسترش سطح زیر کشت در حال افزایش می باشد.

در چین، پاکستان (کشمیر) و هندوستان نیز بررسی هایی برای گسترش سطح زیر کشت انجام شده است که وضعیت موجود زعفران را در حال گسترش سطح زیر کشت می نمایاند. کشور یونان با تولید سالانه ۵ / ۷ تن، مراکش ۳٫۳ تن، کشمیر ۲/ ۳ تن، اسپانیا حدود ۱ تن پس از ایران از تولید کنندگان عمده زعفران جهان می باشند.

بازارهای هدف صادراتی زعفران در ایران

در حال حاضر کشورهای انگشت شماری نقش بازاررسانی این محصول را در بازار جهانی ایفا می نمایند و این قبیل کشورها، پس از خرید زعفران ایران، با فراوری محصول، ارزش افزوده زیادی را برای آن ایجاد کرده و به نام خود در بازار جهانی عرضه می کنند واین امر در نتیجه عدم شناخت کامل و جامع از بازارهای هدف صادراتی زعفران در ایران است.

به طوری که امروزه تنها ۱۵ درصد زعفران صادراتی ایران در بسته بندی کوچک، مناسب و شکیل به سایر کشورها صادر می شود و ۸۵ درصد زعفران به صورت فله و در بسته بندی بزرگ به دیگر کشورها صادر می گردد. به طوری که در سال ۱۳۸۳، از کل صادرات ۱۶۳ تن زعفران صادراتی بیش از ۸۳ درصد آن به چهار کشور امارات متحده عربی، اسپانیا، فرانسه و ایتالیا صادر شده است (به ترتیب ۷۳، ۵۳، ۴/ ۸ و ۴ / ۶ تن).

بیشتر بدانید:

روند تولید جهانی زعفران

چگونه زعفران خوش رنگ داشته باشیم؟

بررسی بازار جهانی، تولید و مصرف زعفران

به دلیل ویژگی های خاص همچون فاسد شدن، حجم، رطوبت، تعداد تولید کنندگان و مصرف کنندگان و محدودیت هایی که در کاشت و برداشت وجود دارد؛ بازاریابی محصولات کشاورزی با تولیدات صنعتی تفاوت های قابل توجهی دارد. از اواخر قرن بیستم و اوائل قرن بیست و یکم با به کارگیری فناوری های جدید در کشاورزی سنتی و با تشکیل شرکت های تجاری، بازار محصولات کشاورزی ساختار ویژه ای به خود گرفت.

در این میان زعفران به عنوان یکی از معدود محصولات با ارزش بخش کشاورزی قابل طرح می باشد. ارزش این محصول به قدری است که خرید و فروش آن در سطح خرده فروشی با مقیاس گرم انجام می پذیرد.

این گیاه از خانواده زنبقی هاست که نام علمی آن Crocus Sativus linnaeus است. زعفران دارای گل های زیبای بنفش رنگ و کلاله ای به رنگ قرمز تند و قیفی شکل می باشد. این کلاله شامل سه شاخه رنگین دارای رایحه ای دل انگیز بوده و مصارف خوراکی، دارویی و رنگی فراوان دارد.

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد.

برچسب ها: سفارش اینترنتی زعفران زعفران جهان زعفران اصل قیمت زعفران خرید زعفران اصل و با کیفیت مصرف زعفران خرید زعفران زعفران خرید اینترنتی زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :