باباگندم

ساختار بازار نهاده های اصلی محصول زعفران

30/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

ساختار بازار نهاده های اصلی محصول زعفران : بنه یا پیاز زعفران، کود و سموم شیمیایی، نیروی کار والک و هیتر را می توان به عنوان نهاده هایی که کم و بیش در مراحل کاشت، داشت، برداشت و فراوری زعفران مورد استفاده قرار می گیرد برشمرد.

بنه: یکی از مهم ترین و موثرترین نهاده در تولید زعفران بنه مناسب جهت کاشت مزارع می باشد که عموما ۹۰ درصد آن از مزارع خود کشاورزان تأمین می گردد و بازارمتشکلی برای تهیه و تأمین آن وجود ندارد.

سموم: رایج ترین نوع کودی که در ایران و حتی در دیگر کشورهای تولید کننده عمده زعفران مورد استفاده قرار می گیرد، کودهای دامی است. هرچند در دو دهه اخیر دولت با تأمین کود شیمیایی از طریق واردات و تولیدات داخلی و توزیع آن با یارانه های به نسبت بالا بین کشاورزان سعی در ترویج کشاورزی مدرن داشته است.

الک و هیتر: با وجود توزيع الک و هیتر در سال های اخیر بین زعفران کاران توسط وزارت جهاد کشاورزی به منظور خشک کردن سریع تر زعفران برداشت شده که بر کیفیت محصول نهایی تأثیر به سزایی دارد. با توجه به داخلی بودن تولید این اقلام، تأمین آن به راحتی امکان پذیر می باشد.

بررسی اقدامات حمایتی دولت در ارتباط با زعفران

حمایت از تولید، از اواسط دهه ۱۳۷۰ با حمایت از بخش تجارت و بخصوص صادرات در دستور کار خود قرار گرفت. به این ترتیب که اصولا سیاست های حمایتی دولت در طی دوران جنگ تحمیلی (دهه ۱۳۶۰) اساسا با محوریت تداوم و افزایش تولید با توجه به تحریم ها بوده است. لیکن پس از اتمام دوران جنگ بخصوص از اوایل دهه ۱۳۷۰ که حجم واردات به طور روزافزونی افزایش یافت، و این امر از یک طرف برای تولیدات داخلی رقابت جدی ایجاد نمود و از سوی دیگر امکان صادرات محصولات قابل صدور و کسب در آمدهای ارزی غیر نفتی مورد توجه واقع شد.

بیشتر بدانید:

بررسی عملکرد تولید زعفران

چگونه زعفران خوش رنگ داشته باشیم؟

معیارها و استانداردهای رسمی زعفران

تسهیلات بانکی : اعطای تسهیلات به منظور تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی

تسهیلات یارانه دار برای صنایع تبدیلی و تکمیلی از محل بند ژ تبصره ۲ سال ۱۳۸۴ با نرخ سود ۱۱ درصد با ۵ درصد بخشودگی.

تسهیلات بانکی ارزان قیمت به کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی با نرخ سود 4 درصد ( ۱۰ درصد بخشودگی).

تسهیلات سرمایه گذاری و سرمایه در گردش برای طرح های کوچک زودبازده با اشتغال زایی زیر ۵ نفر در بخش کشاورزی که در آن مشخصأ به طرح های مکانیزاسیون نیز توجه شده است.

ساختار بازار نهاده های اصلی محصول زعفران

 افزایش بازدهی تولید محصول زعفران

- امکان افزایش سطح زیر کشت

- کاهش ضایعات محصول و منابع در مراحل کاشت، داشت و برداشت

- کاهش هزینه های تولید

- افزایش سرعت عملیات اجرایی و امکان تناوب و چند کشتی در بعضی مناطق

- بهبود کیفیت عمليات زراعی و به زراعی که منتج به افزایش کیفیت تولیدات کشاورزی خواهد شد

- کاهش سختی کاری

توزیع جغرافیایی تولید زعفران

باتوجه به آنچه قبلا مرور شد مطابق بسیاری از شواهد و مستندات موجود مبداء اولیه گیاه زعفران به صورت خودرو نواحی همدان، بروجرد، نهاوند، رو دراور، کرمانشاه تا نواحی اصفهان و قم و به طور کلی رشته کوههای زاگرس بوده و کشت آن نیز ابتدا از همین نواحی شروع شده است .

ولی از آنجایی که این گیاه نیاز آبی کمی داشته و از جمله گیاهان مقاوم به شرایط نامساعد محیطی و آفات و امراض می باشد و از طرف دیگر با توجه به دوره رشد آن که در فصل پاییز می باشد، به این معنی که این گیاه در زمان اوج مصرف آب توسط کشاورزی و افزایش فعالیت های رقیب از نظر اختصاص منابع آبی به تدریج کشت زعفران در مناطق اولیه جای خود را به کشت سایر محصولات داده و به سمت مناطقی که دارای منابع آبی کمتر که به طبع امکان کشت محصولات رقیب از نظر مصرف آب نیز در آنها کمتر می باشد، گسترش پیدا کرده است و به همین دلیل امروزه براساس آخرین اطلاعات کشت زعفران در استان های خراسان رضوی، جنوبی، شمالی، یزد، اصفهان و کرمان در شرق کشور با تولید ۹۹ / ۱۱۴ درصد قرار دارد.

در این میان سهم استان های خراسان رضوی و جنوبی از سطح زیر کشت زعفران ۷۷/ ۸۱۵ و ۱۸ / ۵۸۲ درصد با تولید به ترتیب ۷۱/۹۶۳ و ۲۴ / ۵۷۵ درصد، در سطح کشور منحصر به فرد می باشد. استان یزد با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیم کویری که دارد و از منابع آب کمتری نیز برخوردار است با فاصله زیادی با سهمی معادل ۱/ ۰۴۲ و ۱ / ۰۱۶ درصد به ترتیب از سطح زیر کشت و تولید، بعداز دو استان فوق در مرتبه سوم قرار دارد.

ساختار بازار نهاده های اصلی محصول زعفران

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: قیمت انواع زعفران زعفران با قیمت مناسب زعفران اصل خرید آنلاین زعفران خرید اینترنتی زعفران زعفران جهان خرید زعفران اصل قیمت زعفران خرید زعفران زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :