باباگندم

عسل آفتابگردان و خواص آن برای سلامتی

15/اردیبهشت/1398 عسل - بابا گندم - مقالات بدون دیدگاه

عسل آفتابگردان و خواص آن برای سلامتی :  برای بیان این سوال و  خواص عسل آفتابگردان بهتر است ابتدا کمی درباره گل آفتابگردان توضیح دهیم. گل آفتابگردان با نام علمی Helianthus Annuus L. از تیره کاسنیان، احتمالاً یکی از معروف‌ترین گل‌های جهان است. این گیاه یک گیاه سالانه است، بدین معنا که باید هر سال در فصل بهار کاشته شود، زیرا نمی‌تواند در فصل زمستان زنده بماند. گل آفتابگردان گیاهی مرتفع است که تا ارتفاع ۳ متر و رأس گل آن تا قطر ۳۰ سانتیمتر رشد می‌کند. رنگ آن مانند خورشید زرد است و شباهت این گل به خورشید باعث انتخاب این نام برای آن شده است.

گل آفتابگردان را بهتر بشناسیم

این گیاه در خاک حاصلخیز، مرطوب و بخوبی زهکشی شده با کود گیاهی فراوان بهتر رشد می‌کند. گل آفتابگردان به نور کامل خورشید نیاز دارد و در تمام طول روز به دنبال خورشید می‌چرخد. شکوفه‌ دهی آن‌ها در اوایل ماه جولای (اواسط تیرماه) آغاز شده و تا ۲۰ روز به طول می‌انجامد.

شهد این گل معمولاً در روزهای گرم و به همراه شبنم صبحگاهی در دمای ۲۴ تا ۳۰ درجه سانتی گراد ترشح می‌شود. بر روی هر یک ساقه از این گیاه ممکن است تا ۱۵۰۰ گل وجود داشته باشد که از میان آن‌ها، اولین گل بیشترین شهد را تولید می‌کند.
رأس گل خوشه‌ای از گل‌ها است که از صدها یا هزاران گل به نام گلچه ایجاد می‌شود. گلچه‌های مرکزی مانند مرکز یک گل معمولی و گلچه‌های بیرونی مانند گلبرگ‌های زرد رنگ به نظر می‌آیند. این گل به دلیل رنگ زرد و اندازه بزرگ خود، به راحتی توسط حشرات و پرندگانی که به قصد گرده‌افشانی به سراغ آن می‌آیند قابل رویت است.
گل آفتابگردان گل نشان ایالت تگزاس ایالات متحده است، به همین دلیل ایالت تگزاس گاهی اوقات ایالت گل آفتابگردان نیز نامیده می‌شود. گونه‌های دیگری از همین تیره وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها گل آفتابگردان رویال کالیفرنیا است که گل‌های آن دارای رنگ بورگاندی (قرمز+بنفش) هستند.

تخمه و روغن آفتابگردان

این گل هزاران تخمه تولید می‌کند که ما آن‌ها را بصورت خام یا بصورت برشته شده به همراه نمک میل می‌کنیم. چلاندن تخمه این گل بصورت صنعتی، باعث تولید روغن آفتابگردان می‌شود. این روغن بصورت رایج به عنوان روغن سرخ کردنی در آشپزی و به عنوان نرم‌کننده در لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
روغن آفتابگردان برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ در امپراطوری روسیه بصورت صنعتی تولید شد. در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن آفتابگردان در جهان اوکراین، روسیه و آرژانتین هستند، اما گل آفتابگردان به منظور بهره‌برداری از تخمه‌های روغنی خود، بصورت گسترده در بسیاری از کشورهای اروپایی، بخصوص شرق و جنوب اروپا نیز کشت می‌شود. تولید عسل تک‌گل آفتابگردان سال به سال تا حد زیادی به گستره کشت بستگی دارد و میزان آن توسط سیاست‌های کشاورزی اروپا تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید : خواص غذایی و درمانی عسل

عسل آفتابگردان چیست ؟

به دلیل اینکه سطح کشت زیادی از گل‌های آفتابگردان وجود دارد، زنبورها می‌توانند شهد و گرده گل کافی مورد نیاز خود را بیایند. در برخی کشورها، عسل آفتابگردان به عنوان عسل تک‌گل چندان اهمیتی ندارد و اغلب با سایر انواع عسل‌ها ترکیب می‌شود.
مصرف عسل در کشورهای شرق دور در دهه‌های اخیر بسیار افزایش داشته است. ژاپن و چین، الزام در مصرف عسل برای کودکان در مدارس را تعیین کرده‌اند و برخی از این عسل‌های مصرفی، عسل آفتابگردان هستند.
تبلور (شکرک زدن): این عسل به دلیل مقدار گلوکز بالای خود، دارای تبلور سریع (در عرض ۲ ماه) و بسیار سخت است و زمانی که متبلور می‌شود، بلورهای بسیار ریز با طعمی با طراوت (مانند فوندانت) ایجاد می‌کند.
گرده گل: تغییر میزان آن از مقادیر کمتر از ۲۰ درصد تا بیش از ۹۰ درصد ثبت شده است و میزان دانه گرده‌های آن در هر ۱۰ گرم، معمولاً کمتر از ۳۰۰۰۰ است.

خصوصیات برجسته عسل آفتابگردان

عسل آفتابگردان دارای رنگ زرد روشن منحصر به فرد، مقدار پرولین و اسیدیته کمی بالا و مقدار گلوکز بالا است که منجر به وجود مقدار زیاد فروکتوز+گلوکز و مقدار پایین نسبت فروکتوز به گلوکز می‌شود. در اکثر اوقات، عسل گل آفتابگردان دارای مقدار آب بالایی است که به وجود نسبت بالای گلوکز به آب منجر می‌شود. مقادیر پایین برای ساکارز و سایر اولیگوساکاریدها نیز ثبت شده‌اند.

پیشنهاد ما برای خرید عسل : عسل کوهستان

ویژگی های عسل آفتابگردان

رنگ: زرد روشن با شدت کم
بو/رایحه: میوه تازه و گل‌دار (میوه مانند)، گرم و گیاهی، نه چندان شدید
شیرینی: متوسط
اسیدیته: قوی
تلخی: ناموجود
مقاومت/طعم ثانویه: کوتاه
 
خواص عسل آفتابگردان برای سلامتی

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که عسل آفتابگردان هیچ فایده‌ای برای سلامتی آن‌ها ندارد و چندان مغذی نیست، اما این موضوع حقیقت ندارد. این عسل تمام خاصیت‌های هر عسل تولید شده توسط زنبورها را دارا می‌باشد و علاوه بر آن‌ها، خواص ویژه این گیاه را نیز به همراه دارد.
زنبور درمانگرها این عسل را برای درمان مشکلات دستگاه گوارش، بیماری‌های ریه و کلیه و بخصوص بیماری‌های قلب و عروق خونی توصیه می‌کنند. این عسل برای تمام بیماران قلبی توصیه شده است و برای افراد مسن که نیاز به استراحت و انرژی مضاعف دارند (به دلیل خواص تقویت کنندگی آن) و کودکان در حال رشد (به دلیل تقویت سیستم ایمنی بدن) بسیار مفید است.
این عسل نیز همانند تمام عسل‌های دیگر، دارای خواص ضد میکروبی است و برای ترمیم زخم، آماس پوست، ورم غشای مخاطی بینی و سینوزیت توصیه شده است (و به صورت رقیق شده با آب، برای شستشوی زخم نیز استفاده شده است).

بابا گندم با ارسال محصولات سالم و طبیعی به درب منزل شما تلاش دارد تا محصولات سالم و طبیعی را به آسان ترین شکل ممکن برایتان فراهم سازد. باباگندم بهترین ها را از کشاورزان وطبیعت دستچین میکند و در دسترس شما قرار خواهد داد.

جهت ارتباط با بابا گندم و دریافت مشاوره و سفارش فوری ،کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با علاقه فراوان، پاسخگوی شما می باشند.

 

 

برچسب ها: خرید عسل طبیعی خرید عسل ارزان خرید عسل مریم نخودی خرید عسل کوهستان خرید عسل خرید عسل با قیمت مناسب عسل آفتابگردان و خواص آن برای سلامتی خرید عسل ارگانیکدیدگاه
دیدگاه شما :