باباگندم

معجزه عسل بر ورزشکاران

30/تیر/1398 مقالات بدون دیدگاه

معجزه عسل بر ورزشکاران : بر اساس آزمایشات بسیاری که در سرتاسر دنیا توسط دانشمندان علم تغذیه انجام گرفته است فواید عسل برای ورزشکاران بسیار زیاد است و از همین رو مصرف عسل برای ورزشکاران به شدت توصیه می شود. عسل سرشار از مواد مغذی همچون بیوفلاونوئیدها، پراکسید هیدروژن، کروم، اسید نیتریک، وانادیوم و بسیاری از مواد دیگر است که بعضا هنوز کشف نشده اند.

آنچه که در مورد عسل نمی دانید؟

در میان دو ماده غذایی مورد مصرف زنبورها که شامل شهد و خود عسل می باشند، عسل دارای میزان اکتان بیشتری می باشد زیرا در مقایسه با شهد دارای مقدار آب کمتری بوده و مقدار فروکتوز و گلوکز در آن با یکدیگر متناسب می باشد.
عسل یک غذای بسیار انرژی زا است .هرگرم عسل حاوی ۱۵/۳کالری انرژی است .قسمت اعظم عسل شامل قندهای ساده گلوکز وفروکتوز است .که این دو قند بدون نیاز به تجزبه شدن در روده (هضم)،جذب خون می شوند و به سرعت در اختیار یاخته های بدن قرار می گیرند. از لحاظ انرژی زایی ،فرق عسل با قند معمولی در سرعت جذب و انرژی زایی سریع آن است .

معجزه عسل بر ورزشکاران

بیشتر بخوانید

معجزه عسل بر درمان زخم

خواص عسل بر قلب

شربت عسل یا شربت قند؟

بنابراین در مواردی که شخص به تجدید سریع قوای از دست رفته بدن نیاز داشته باشد ،نوشیدن شربت عسل به جای شربت قند توصیه می شود .ورشکاران می توانند ۱۵ دقیقه قبل ازشروع ورزش یا مسابقه و نیز در فرصت استراحت بین مسابقه ،یک لیوان شربت عسل بنوشند تا برای یک فعالیت عضلانی شدید انرژی کافی داشته باشند.نوشیدن شربت عسل قبل از مسابقات ورزشی و در بین دو نیمه زمان مسابقه ،هم انرژی زیادی به بازیکن می دهد وهم ممنوعیتی ندارد.

معجزه عسل بر ورزشکاران

فواید عسل برای ورزشکاران

از جمله فواید عسل برای ورزشکاران کارایی ورزشی را  افزایش داده و موجب بهبود جراحات می شوداصولاً از عسل به عنوان ماده اي انرژي زا استفاده می کنند. در تحقیقات اخیر در رابطه با فواید عسل برای ورزشکاران ثابت شده که از عسلمی توان به عنوان یک ماده ارگوژنیک (موادي که قابلیت اجرایی ورزشکاران را ارتقا می بخشد) نیز استفاده کرد. همچنین این ماده در بهبود زخم ها و سایر جراحات نیز نقش مهمی را ایفا می کند.

ثابت نگه داشتن قند خون در طی تمرینات استقامتی در کنار مصرف کربوهیدرات یکی از راههاي مناسب براي ذخیره گلیکوژن در ماهیچه هاو از جمله فواید عسل برای ورزشکاران است. همانطور که مطلع هستید گلیکوژن نوعی قند ذخیره شده در ماهیچه هاست که حالت سوخت آماده مصرف را دارد.

به همین دلیل ورزشکارانی که از عسل استفاده می کردند گلیکوژن کافی در ماهیچه هایشان ذخیره می شد و روز آینده می توانستند با بالاترین آمادگی و دارا بودن بالاترین میزان سلامتی در تمرینات شرکت کنند.

تا این لحظه فواید عسل برای ورزشکاران ثابت شد و می توان گفت که عسل  به عنوان منبع دیگري از کربوهیدارت به ورزشکاران کمک کند تا در بهترین وضعیت واکنش نشان دهند و می توان ادعا کرد که نسبت به تمام انتخاب هاي دیگر ارجحیت دارد.

سال ها پیش در زمان بازي هاي المپیک معمولاً ورزشکاران براي بدست آوردن نیرو و توان بیشتر از مواد غذایی مخصوصی استفاده می کردند که در این میان می توان به عسل و انجیر خشک اشاره کرد.
برخی از ورزشکاران قبل از تمرین اقدام به مصرف شکر یا گلوکز می کنند. توصیه می شود که آنها نیز به جای مصرف این فرآورده های مصنوعی، از عسل طبیعی استفاده کنند. چرا که قندهای موجود در عسل علاوه بر تامین انرژی موجود، به کارکرد بهتر کبد و در نتیجه فرآیند متابولیزم کمک زیادی می کنند.

معجزه عسل بر ورزشکاران

معجون معجزه گر عسل؟

یکی از معجون ها یا به عبارت دیگر اسموتی های بسیار مناسب برای ورزشکاران، مخلوط دو قاشق عسل در یک لیوان شیر و اضافه کردن دو قاشق مغزیجات (اعم از پسته، بادام، گردو و بادام هندی) و مصرف آن ۳۰ دقیقه قبل و ۱۰ دقیقه پس از ورزش است.

ورزشکاران چه زمانی باید عسل مصرف کنند؟

قبل از تمرین: براساس تحقیقات آزمایشگاه ورزش و غذای دانشگاه ممفیس، عسل یکی از موثرترین شکل های کربوهیدرات جهت خوردن قبل از تمرین می باشد. عسلی که قبل از تمرین خورده شود به سادگی هضم شده و انرژی آن در بـدن بـا یـک نـرخ ثابت جهت استفاده بدن آزاد می شود.

در طول تمرین: استفاده از عسل به عنوان منبع کربوهیدرات در طول تمرین به صورت مشخصی قدرت و توانایی عضلات را در حین ورزش افزایش می دهد. عسل تاثیر به سزایی برروی افزایش مدت تمرین دارد.

بعد از تمرین: تحقیقات نشان می دهد عسل می تواند به عنوان منبع کربوهیدرات بعد از تمرین، همراه پروتئین مصرف شود.ترکیب عسل و پروتئین تجمع قند خون را در حالت مطلوب نگه می دارد و بعد از تمرین به بازگشت بدن به حالت اولیه کمک بسیار می کند. عسل نیروی مجدد بـه عضلات می دهد و باعث بازگرداندن ذخیره گلیکوژن می شود.

آیا ورزشکاران دیابتی می توانند عسل بخورند؟

اما استفاده‌های احتمالی عسل برای افراد مبتلا به دیابت یا افرادی که رژیم‌های غذایی بدون گلوکز دارند نیز برای کریدر جالب است. شاخص گلوکز عسل، مقداری میانه است. کریدر با اندازه‌گیری‌های خود عدد ۴۳ را برای شاخص عسل ثبت کرد در حالی که شاخص نان سفید ۱۰۰ است.

سال گذشته تحقیق دیگری در دانشگاه ایلینوی و با بررسی آزمایشگاهی خون نمونه‌های انسانی انجام شد که نشان می‌داد عسل باعث کاهش سرعت اکسایش لیپوپروتئین‌های کم‌ تراکم می‌شود (LDL ها که به کلسترول‌های «بد» نیز معروف‌اند)، این اکسایش فرآیندی است که موجب تصلب شریان‌ها و سخت شدن دیواره‌ سرخرگ‌ ها می‌شود که می‌تواند به حمله یا ایست قلبی بیانجامد.

بیشتر بخوانید

عسل مخصوص دیابتی ها

 

برچسب ها: فواید عسل بر ورزشکاران خواص عسل بر بدنسازی عسل در بدنسازی نوشیدنی نیرو بخش فواید عسل خرید عسل ارزان خرید عسل با قیمت مناسب عضله سازی با عسل خرید عسل عسل درمانی عسل و درمان زخم معجزه عسل بر ورزشکاراندیدگاه
دیدگاه شما :