باباگندم

موارد مصرف زعفران و مصرف کنندگان عمده زعفران

3/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

موارد مصرف زعفران و مصرف کنندگان عمده زعفران : زعفران به طور گستردهای در غذاهای عربی، کشورهای مرکزی آسیا، اروپا، هند، ایران، مراکش و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار می گیرد. زعفران، رنگ زرد پرتغالی زیبایی به غذاهایی که در آنها استفاده می شود، می دهد. علاوه بر رنگ، زعفران عطر و طعم دلپذیری به مواد غذایی می بخشد. به همین علت در تهیه شیرینی، بستنی، عطر، دارو و نوشابه های الکلی و غیر الکلی در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد. گفته می شود، رنگ زیبای زعفران افراد بی اشتها را به خوردن ترغیب می کند.

موارد مصرف زعفران و مصرف کنندگان عمده زعفران

هندی ها و عرب ها از بزرگترین مصرف کنندگان زعفران می باشند. عربها از زعفران غذاهای مختلف و همچنین چای مخصوصی تهیه می کنند. قهوه عربی حتما باید دارای زعفران و هل باشد. هندی ها هم غذایی بنام بریونی دارند که معمولا در آن زعفران به کار می رود. در شمال ایتالیا و جنوب سوئیس، زعفران برای تهیه برنج زعفرانی معروف آنها یعنی ریزوتو کاربرد زیادی دارد. فرانسوی ها نیز زعفران را به خوبی می شناسند و در تهیه انواع غذاها از آن استفاده می کنند. در اسپانیا غذایی به نام پانلا، تهیه می شود که زعفران در آن نقش مهمی دارد. در آلمان و انگلیس نیز از زعفران در تهیه کیک زعفرانی استفاده می شود.

زعفران و کاربردهای آن در فناوری و صنعت

امروزه استفاده از زعفران در فناوری و صنعت بسیار متداول شده است. کارخانجات مختلف صنایع غذایی، از زعفران در تهیه انواع سوسیس و مارگارین بهره می گیرند. کارخانجات لبنی، در تهیه انواع کره، پنیر و سایر محصولات تولیدی خود می کنند. از زعفران به عنوان طعم دهنده و رنگ دهنده طبیعی و سالم در برخی نوشابه ها، ژله، بستنی، شکلات، نبات و آبنبات، کیک و کلوچه، پودرهای سوخاری و ... استفاده میشود.

ضمن اینکه در گذشته از زعفران برای رنگ آمیزی ابریشم، نخ و پارچه های ابریشمی و نخی استفاده شده است. به این ترتیب که نخ با پارچه را در آب جوشان زعفران وارد نموده و آن را می جوشانده و سپس بیرون آورده و شستشو می دادند. از آنجایی که برای این کار می بایستی از همین زعفران گران قیمت استفاده می شده؛ لذا کاربردهای صنعتی آن از نظر اقتصادی به صرفه نبوده و به تدریج این گونه کاربردهای محدود شده و در حال حاضر تنها به صورت سنتی توسط مانکهای هندی و بودایی استفاده می شود.

زعفران وکاربردهای آن در مصارف دارویی

به خواص دارویی زعفران بیشتر به صورت تجربی پی برده شده است. اثبات علمی این خواص نیاز به تحقیقات گسترده و فراگیری دارد که در این راستا گام های اولیه برداشته شده است. و اخيرا ژاپن بر روی خاصیت ضد سرطانی عصاره زعفران تحقیقات یرقان، زعفران را به همراه عسل تجویز کرده است. امروزه مشخص شده که کروسین موجود در زعفران موجب بازدارندگی افزایش بيلروبين در خون می شود. در بیماری یرقان سطح بيلروبين در سرم خون افزایش می یابد، که زعفران این اثر بازدارندگی را از خود نشان می دهد.

 زعفران به علت دارا بودن مواد تلخ موجب سهولت هضم غذا می شود.خوردن زعفران به همراه عسل موجب تقویت معده و کبد و نیز رفع نفخ معده می شود. همچنین زعفران موجب دفع سنگ کلیه و رفع عفونت سیستم دفع ادرار می گردد.

بنابر این اثبات علمی خواص زعفران نیاز به تحقیقات گسترده و فراگیری دارد که با توجه به سوابق تاریخی استفاده از آن برای درمان بیماری های گوناگون می بایست در دستور کار مراکز تحقیقات پزشکی قرار گیرد.

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد.

برچسب ها: خرید زعفران خواص زعفران خواص دارویی زعفران زعفران در فناوری و صنعت مصرف کنندگان عمده زعفران زعفران اصل موارد مصرف زعفران زعفران قیمت زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :