باباگندم

نحوه تعیین قیمت جهانی زعفران

16/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

نحوه تعیین قیمت جهانی زعفران : قیمت زعفران صادراتی از ایران در سال ۱۳۷۴ برای هر کیلو گرم ۳۷۱ دلار بوده که در سال ۱۳۸۵ به ۵۳۵دلار برای هر کیلوگرم رسیده است. در شرایطی که میزان صادرات زعفران در سال ۱۳۷۴، ۳۲ تن و در سال ۱۳۸۵، ۱۴۲ تن بوده است. به این ترتیب با وجود افزایش میزان صادرات، قیمت ها نیز به تدریج افزایش داشته اند. این افزایش های تدریجی درشرایطی اتفاق افتاده که تولید و صادرات ایران تا قبل و پس از انقلاب اسلامی بسیار محدود بوده است. به طوری که میزان صادرات ایران در سال ۱۳۶۵ از نظر وزنی ۰/ ۷ تن و از نظر ارزش ۴۱۰هزار دلار بوده است.

اما پس از جنگ تحمیلی و هدف گیری های صادراتی تولید و مقارن با سیل بزرگی که بسیاری از مزارع زعفران اسپانیا را تخریب نمود سپس به دلیل به صرفه نبودن احیای آن، کشور اسپانیا از جرگه تولید کنندگان اصلی زعفران خارج گردید. و به دنبال آن افزایش تولید از ناحیه ایران آغاز شده و در سال های اولیه افزایش تولید، و به علت محدودیت آن، صادرات زعفران مستقیما به کشورهای مصرف کننده انجام می شد.

نحوه تعیین قیمت جهانی زعفران

تجارت زعفران در جهان، پس از حصول اطمینان از روند افزایش تولید زعفران در ایران از یک طرف، و برخورداری اسپانیا از شبکه گسترده توزیع محصولات کشاورزی و نیز سوابق صادراتی محصول زعفران در دنیا، و تمرکز فعالیت های تجاری منطقه در امارات متحده عربی از طرف دیگر، رونق گرفته .

به طوری که گفته شد یکی از عمده ترین خریداران زعفران در دبی نیز اسپانیایی ها هستند، به قدرت انحصاری از عمده ترین علت حضور کشور اسپانیا به عنوان انحصار گر در این بازار در قیمت های پایینی نهفته است که دلالان و واسطه ها و به طور کلی خریداران عمده و محدود اعم از توزیع کنندگان داخلی و صادر کنندگان در زمان برداشت محصول به کشاورزان پرداخت می نمایند. در واقع این امر به دلیل مطلع بودن آنان از بنیه ضعیف مالی و مقروض بودن کشاورزان که قادر به نگهداری محصول و فروش آن در زمان مناسب نیستند، می باشد.

بیشتر بدانید:

زعفران تقلبی

زعفران افسانه ای ترین ادویه جهان

کشور اسپانیا برخلاف اینکه زعفران را تنها از یک کشور تأمین می کند، ولی ضمن بسته بندی مجدد با درجه بندی ویژه خودش و تنوع کالایی و قیمتی بالا به کشورهای زیادی که از ظرفیت مصرفی بالایی هم برخوردارند به عنوان عرضه کننده کالای نهایی، صادر می کنند و در نتیجه با بازار به نسبت بازتری مواجه است و قیمت تعیین شده در این بخش نیز معلول چنین ساختاری است. به همین دلیل قیمت های صادراتی اسپانیا ضمن برخورداری از تنوع بالا نسبت به قیمت های پرداختی به ایران بسیار فراتر می باشند.

عوامل موثر بر قیمت زعفران

از مهم ترین عوامل موثر بر قیمت زعفران درجه بندی های مختلفی است که براساس زعفران با درجه مانجا( mancha نام منطقه زعفران کاری در اسپانیا)، ريو( Rio) و سيرا( sierra) شناخته شده است.

به طور کلی زعفران در سطح عمده فروشی به صورت رشته ای، خرده یا پودر در قوطی های نیم تا ۵ گرمی عرضه می شود.

نوع دیگری از درجه بندی بین المللی زعفران وجود دارد که به شرح ذیل می باشند:

زعفران متوسط (medium): طول کلاله ۲۵ میلی متر، طول خامه ۲۱ میلی متر و رنگ و ظاهرخوب

 زعفران معمولی ( ordinary): طول کلاله ۲۰ تا ۳۰ میلی متر، طول خامه ۲۰ میلی متر

خرده زعفران ( slack): خرده کلاله با طول کمتر از ۲۰ میلی متر و رنگ قرمز تیره

با این وجود و با توجه به تنوع گسترده قیمت های صادراتی اسپانیا، ظاهرا درجه بندی های این کشور فراتر از درجه بندی های فوق بوده و بیشتر با سطح درآمدی گفته شد که تا اواسط دهه ۱۹۸۰ اسپانیا از بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا بود. اما عمدتا به دلیل افزایش روند مهاجرت کشاورزان و روستاییان به سوی شهرنشینی و اوائل دهه ۱۳۶۰ به ۲۳۰ تن در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۱/ ۵ برابر رسیده است.

ليكن با وجود اینکه رتبه اول در تولید و صادرات را به خود اختصاص داده است، اما اسپانیا با توجه به جهان توانسته از بخش زعفران با وجود کاهش چشمگیر تولید، با اصلاح و توسعه شبکه توزیع خود و با استفاده از اعتبار خود در این بخش، نه تنها در آمد خود را حفظ نماید بلکه بهبود بخشد. به طوری که بسیاری از مصرف کنندگان زعفران در دنیا هنوز هم زعفران تولید شده در مانچ(La Manch) اسپانیا را بهترین نوع زعفران با نام( Azafran de la Mancha) می شناسند. و این در شرایطی است که بخش بزرگی از زعفران ایران مستقیما به اسپانیاحتی بخش عمده دیگری هم که به امارات صادر می شود ظاهرا توسط یک شرکت زعفران اسپانیا بسته بندی و بخشی در داخل امارات مصرف و بخشی نیز صادر می گردد.

 

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: عوامل موثر بر قیمت زعفران زعفران اصل محصولات ارگانیک خرید زعفران زعفران تقلبی زعفران قیمت زعفران قیمت جهانی زعفران عمده ترین خریداران زعفران تولید زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :