باباگندم

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

18/تیر/1398 مقالات بدون دیدگاه

هر آنچه از زیتون نمی دانید! در این مطلب می خواهیم گونه های دیگر این میوه پرطرفدار زیتون را به شما معرفی کنیم تا ببینید زیتون در سرتاسر دنیا با چه طعم و به چه طریقی مصرف می گردد و دارای چه محبوبیتی می باشد.

آشنایی با 9 گونه از زیتون و نکاتی که باید بدانید!

گونه زیتون‌ میسیون

گونه‌های هستند که در کالیفرنیا کشت شده و بسیار محبوب هستند. این زیتون‌ اندازه ا‌ی کوچک داشته و اندازه هسته به گوشته آن کمترین نسبت را دارد. در کاتولوگ انجمن بین المللی زیتون این گونه تنها زیتون آمریکایی است که در لیست به ثبت رسیده است.

زیتون‌ کالاماتا

گونه زیتون‌های سنتی یونان هستند. نام این زیتون از شهر یونانی کالاماتا گرفته‌ شده است و از درخت زیتون کالامون به دست می‌آیند. میوه های این گونه وقتی رسیدند و طعم‌ چرب و رنگ تیره گرفتند چیده می‌شوند. طعم آن ها گوشتی بوده و ظاهری بادامی شکل دارند و رنگشان بنفش تیره می باشد. مصرف این زیتون‌ها خوراکی بوده و در سرکه و روغن زیتون نگهداری می‌شوند.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

زیتون‌های ماورولیا

زیتون‌های سیاه یونانی هستند که در مسینیا کاشت می‌شوند. این زیتون‌ها را قبل از آن که بیش از حد برسند، برداشت می‌کنند و به سرعت به کارخانه منتقل می شوند. در کارخانه آن ها را در محلول آب نمک قرار میدهند. این زیتون‌ در آب و هوایی مرطوب به خوبی رشد می‌کند.

زیتون‌ پوننتین

زیتون‌های سیاه ایتالیایی هستند با اندازه ا‌ی کوچک. پس از آن که رنگ این زیتون سیاه بنفش مانند شود آن ها را در سرکه نگهداری می کنند. زیتون پوننتین با آب نمک و روغن پرورده می‌شوند. طعمشان ترد آجیلی و گوشته‌ی سفت است. گاها در آب لیمو خیسانده می‌شوند و یا با آن تخمیر می‌شوند. معمولا به سالاد اضافه می شوند و یا به علت طعم ترش‌ آن ها کنسرو می‌گردند.

زیتون‌ نیکوئیز

این زیتون سایلتیر نیز نامیده می‌شوند. این گونه زیتون‌ محبوب فرانسوی می باشد که بعد از آن که به طور کامل برسند مصرف می‌گردند. گوشته‌ی آنها سفت و آبدار و چرب است. اندازه‌یشان کوچک و مصرفشان هم به صورت خوراکی و هم به صورت روغن زیتون می باشد.

زیتون لیگوریا

زیتون‌های سیاه از نوع ایتالیایی هستند. برداشت آن ها وقتی صورت می گیرد که زیتون ریز است و از سبز به سیاه تغییر رنگ می یابند. این زیتون‌ با روغن و آب نمک پرورده می‌شود. این زیتون را می توان با برگ بو و رزماری نگهداری و طعم دار کرد و معمولاً دارای طعم تندی هستند.

زیتون‌ گائتا

زیتون محبوب و سیاه ایتالیایی می باشد. اشتها آور، آبدار، نرم و ترد بوده و رنگ بنفش تیره با اندازه‌ ای کوچک می باشند. دارای طعم طبیعی و منحصر به فرد است و در نمک خشک و روغن پرورده می شوند. مصرفشان به صورت خوراک ماهی، سالاد و یا پوره می باشد.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

زیتون‌های جملیک

زیتونی در ترکیه می باشد. این زیتون به طور سنتی پرورده می‌شوند. اندازه‌ی آن ها متوسط و دارای مقدار روغن زیادی هستند لذا هم برای روغن و هم برای مصرف خوراکی مناسبند.

زیتون‌ لوگانو

در ایتالیا پرورش می یابند ومنشاء سوییسی دارند. این زیتون‌ها دارای اندازه‌ی متوسط و رنگ سیاه قهوه‌ای مانند بوده  و با آب نمک و گیاهان پرورده می‌شوند. طعم زیتون‌های لوگانو بسیار شور است.

گونه زیتون‌ آلفونسوس

زیتون‌هایی در شیلی می باشند که رنگشان می‌تواند از قرمز خاکستری به بنفش متغیر باشد. ظاهرشان بیضی شکل و طعم گوشتی و میوه‌ای دارند و  اغلب در سرکه‌ی قرمز پرورده می‌شوند.

همانطور که می بینید با وجود تلخی این میوه محبوب، یکی از پرطرفدار ترین ماده غذایی مصرفی مردم جهان است. پس حتما آن را با در نظر گرفتن خواص بی نظیرش در سفره هایتان قرار دهید. میوه زیتون یا روغن زیتون را به سالاد، غذاهای دریایی و یا گوشتی و به ویژه پیتزاهای خود اضافه کنید و از طعم و مزه آن ها لذت ببرید.

بیشتر بخوانید

خواص بی نظیر روغن زیتون

زیتون و خواص شگفت انگیز آن

 

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

آیا می دانید زیتون یکی از پرکشت‌ترین میوه‌های جهان محسوب می شود؟ آیا می دانید کشورهای مدیترانه ای بیشترین تولید و کشت زیتون را در جهان به خود اختصاص داده اند؟ آیا می دانید زیتون نزدیک به 300 گونه مختلف دارد؟ معروف‌ترین گونه گیاه زیتون اروپایی نام دارد که از قدیم هم میوه و هم روغن زیتون آن مورد استفاده بوده است. میوه این درخت در حالت طبیعی تلخ است و باید در معرض تخمیر طبیعی و یا در آب نمک قرار گیرد.

پرورش‌دهندگان مدرن زیتون، تنوع آن را بسیار زیاد می دانند. تنها در ایتالیا نزدیک به 300 گونه درخت زیتون وجود دارد که تعداد کمی از آن ها تا حد مناسب رشد می کند. گونه درختان پهن برگ اسپانیا محصول درشت تری دارند اما طعم آن تلخ تر است و روغن کیفیت پایین تری دارند. لذا میوه این درختان پرورده شده و پس از خواباندن در آب  نمک تازه با فلفل ترشی، پیاز ترشی یا سایر چاشنی ها مصرف می شوند. گونه ای در آفریقا دارای درخت بزرگ‌تری است که ارتفاع آن به ۱۵ یا ۱۸ متر می‌رسد و چوب آن برای ساخت الوارهایی سخت و محکم بسیار مناسب است.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

وقتی درختان زیتون هرس نشوند رشد آزادانه‌ و  بسیار آهسته‌ای دارند. هنگامی که درخت زیتون امکان رشد طبیعی را در مدت چند سال بیابد، قطر تنه اش به مقدار زیادی افزایش می‌یابد. درختان زیتون پرورش یافته به ندرت ارتفاعشان به بیش از ۱۵ متر می‌رسند. چوب درخت زیتون که به رنگ زرد یا قهوه‌ای مایل به سبز روشن است غالبا دارای رگه های تیره‌تری می باشد که بسیار سخت و متراکم است. این چوب در میان قفسه‌سازان و خراطان تزئینی از ارزش زیادی برخوردار است. از چوب درخت زیتون برای تهیه زغال سنگ نیز استفاده می شود.

درخت زیتون را چگونه تکثیر می کنند؟

روش های مختلفی برای تکثیر درخت زیتون وجود دارد اما روش قلمه زدن و یا خوابانیدن شاخه رایج است. این درخت همانند درخت بید در خاک‌های مساعد به راحتی ریشه می‌کند. شاخه‌های مختلف این درخت را در اندازه‌های چند سانتی‌متری بریده و به صورت عمیقی در زمین‌هایی که قبلا کود داده اند می‌کارند. شاخه ها و قطعه های کوچک‌تر را گاها به‌طور افقی داخل شیارهایی کم‌عمق گذاشته که اگر با چند سانتی‌متر خاک پوشیده گردد، به سرعت جوانه‌هایی روی آن‌ها می زند.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

تفاوت زیتون سبز و سیاه در چیست؟

برخی زیتون را به دو گونه ی زیتون سیاه و زیتون‌ سبز تقسیم میکنند. تفاوت این دو نوع زیتون در زمان برداشت و رسیدنشان است. زیتون‌های سیاه روی درخت کاملاً رسیده‌اند و سپس برداشت می شوند و طعمشان از زیتون‌های سبز نرسیده متفاوت است.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

آیا زیتون‌ هالکیدیکی را می شناسید؟

گونه دیگری وجود دارد که به آن زیتون‌ هالکیدیکی می گویند. این گونه، زیتون‌ سنتی یونان‌ می باشد که وقتی هنوز نرسیده و تازه هستند برداشت می‌شوند. شکل آن ها تخم مرغی و بیضی بوده و طعم تند فلفلی دارند و بافتشان گوشتی و آبدار می باشد و در آب شور پرورده می‌شوند.

از زیتون مانزانیلا چه میدانید؟

گونه زیتون‌ مانزانیلا که زیتون‌های معروف اسپانیا هستند و تند و شور می باشند. زیتون مانزانیلا در آب قلیا و آب نمک پرورده می‌شوند و انواع آن زیتون توپر، حفره دار و غیر حفره دار می باشد.

تعریفی از زیتون‌ سیسیلی

زیتون‌ سیسیلی زیتون‌ ایتالیایی مشهور است با اندازه‌ی متوسط و مزه‌ی شور. ظاهر آن ها تخم مرغی و یا بیضی شکل بوده و دارای کالری کمتری هستند. این زیتون‌ها در آب نمک و اسید لاکتیک پرورده می‌شوند.

زیتون‌ پیچولین

گونه بعدی زیتون‌ پیچولین است که زیتون‌های مشهور فرانسوی می باشند و غالبا برای ساخت کوکتل مصرف می شوند. اندازه‌ی این زیتون متوسط و طعم میوه‌ای و شیرینی دارد. نام دیگر آن زیتون کوکتل می باشد.

هر آنچه از زیتون نمی دانید!

زیتون‌های اسپانیایی

این زیتون محبوب در کل دنیا می باشند. فرآیند تخمیر آنها بسیار طولانی و به مدت 4 تا 6 ماه می باشند. این تخمیر در آب نمک و محلول اسید صورت می‌گیرد که  طعم نمکین خیلی متمایزی به آن می‌دهد.

 

برچسب ها: فروشگاه اینترنتی خرید زیتون خرید زیتون مرغوب گیلان خرید زیتون ارزان خرید زیتون ریز خرید زیتون با قیمت مناسب خرید زیتون درشت خرید زیتون هر آنچه از زیتون نمی دانید!دیدگاه
دیدگاه شما :