باباگندم

پاستوریزه کردن عسل چیست ؟

7/اسفند/1397 بابا گندم - عسل - مقالات بدون دیدگاه

پاستوریزه کردن عسل چیست ؟ عمل پاستوریزه کردن،فرایند ضدعفونی کردن شیر و سایر نوشیدنی هاست.این روش توسط”لویی پاستور”شیمیدان و میکروب شناس معروف فرانسوی،ابداع شد.شیر،کره و گاهی اوقات پنیری را که در فروشگاه ها به فروش می رسد،ابتدا پاستوریزه می کنند و سپس در بازار به فروش می رسانند.شما می توانید انواع عسل طبیعی مانند عسل کوهستان , عسل چهل گیاه , عسل کنار و .. را از فروشگاه اینترنتی بابا گندم تهیه نمایید.

فرایند پاستوریزه کردن

در فرایند پاستوریزه کردن،شیر،کره و غیره را ابتدا تا دمایی معین حرارت می دهند و به سرعت سرد می کنند.به این ترتیب باکتریهای موجود درآن ها کشته می شود.

مزیت پاستوریزه کردن شیر

عمل پاستوریزه کردن نه تنها از فاسد شدن شیر جلوگیری می کند،بلکه موجب کشته شدن باکتریهای مولد سل و سایر بیماری ها نیز می شود.شیر پاستوریزه را می توان تا مدتها بدون آنکه فاسد شود،نگهداری کرد.عمل پاستوریزه کردن،طعم شیر را تغییر نمی دهد.

آیا عسل را پاستوریزه می کنند یا نه؟

عسل اینگونه نیست عسل تنها ماده غذایی فساد ناپذیر جهان می باشد که نیازی به فرایند پاستوریزه کردن مثل سایر مواد غذایی ندارد عسل با داشتن آنزیم های نظیر دیاستاز که نوعی آنزیم گوارش زنبور عسل است و همچنین مواد منحصر به فرد دیگر نظیر اینهیبین و اب اکسیژنه و دیگر مواد ناشناخته طبیعی دیگر که زنبوران عسل به عسل می افزایند مانع فساد پذیری عسل میشود .

عمل پاستوریزه کردن عسل به چه صورت است

عسل کاملاً رسیده به علت غلظت بالایی که دارد ، هیچ نوع موجود تک سلولی (مخمر یا غیره ) یا پر سلولی قادر به رشد ، تکثیر ، فعالیت و ادامه زندگی نیست و چنین عسلی در معرض هیچ نوع فسادی قرار ندارد عملیات پاستوریزه کردن عسل را در کارخانه های بسته بندی بر روی عسل انجام میدهندتا مواد خارجی مثل ذرات گرده , تیکه های موم و اجزای باقیمانده زنبور وغیره را از عسل جدا کرده و ان را به صورت صاف و ذلال در آورند تا در زمان خرید عسل مشتری پسند باشد.

البته این گام درستی است که مواد ناخالص ان را میگیرند ولی حرارتی که به این منظور به عسل وارد میکنند که حدود ۸۰ درجه میباشد باعث از بین رفتن انزیمهای مفید و ویتامینها و مواد معدنی عسل میشود کارخانه ها بیشتر حرارت را جهت رس نبست عسل ایجاد میکنند تا عسل بسته بندی شده در بازار روان و شفاف باقی بماند و رس یا گرانوله که طبیعت عسل است نشود.

امروزه کسانی که آشنایی کامل با عسل دارند ترجیح می دهند عسل را بدون اینکه حرارت دیده باشد مستقیماً از منابع تولید اولیه تهیه و مصرف نمایندو یا بصورت رس بسته استفاده نمایند چیزی که در بسیاری از کشورهای اروپایی و امریکایی رایج است حدود ۸۰ درصد از مواد جامد عسل را قند ها و بقیه آنرا انواع مواد معدنی ،مواد آلی ،آنزیم ها ،پروتین ها ، چربی ها ،ویتامین ها ،اسیدها و موادآروماتیک تشکیل می دهند .این مواد بی ثبات و به حرارت بسیار حساس اند.

آیا عسل نیاز به پاستوریزه کردن دارد یا نه؟

برخی خواص دارویی عسل به واسطه همین مواد می باشند که توسط حرارت از بین می روند و عسل راتبدیل به ماده ای سمی و بی ارزش مینماید که مصرف ان برای سلامتی بدن مضر است پس نتیجه میگیریم که عسل نیازی به پاستوریزه کردن ندارد و این واژه غلط را نباید در مورد عسل بکار برد البته کارخانه ها و زنبورداران و کسانی که رابطه مستقیم در بسته بندی عسل این ماده باارزش و دارویی دارند میتوانند جهت صاف کردن عسل از حرارت کم و غیر مستقیم استفاده نمایند و بجای حرارت زیاد و مواد رس شکن و مواد شیمیایی مضر جهت شفاف سازی و رس نبستن عسل در بالابردن اطلاعات و سطح فرهنگ مصرف وشناخت مردم گام بردارند تا با استفاده از این ماده شفابخش سلامتی خود و افراد خانواده تامین گردد.

بابا گندم با ارسال محصولات سالم و طبیعی به درب منزل شما تلاش دارد تا محصولات سالم و طبیعی را به آسان ترین شکل ممکن برایتان فراهم سازد. باباگندم بهترین ها را از کشاورزان وطبیعت دستچین میکند و در دسترس شما قرار خواهد داد.

جهت ارتباط با بابا گندم و دریافت مشاوره و سفارش فوری ،کافیست با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما با علاقه فراوان، پاسخگوی شما می باشند.

 

برچسب ها: پاستوریزه کردن عسل چیست ؟ خرید عسل ارگانیک خرید عسل طبیعی خرید عسل خرید عسل ارزان خرید عسل کوهستان خرید عسل با قیمت مناسب خرید عسل با کیفیتدیدگاه
دیدگاه شما :