باباگندم

بررسی ساختار بازار زعفران در بازار جهانی

17/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

 بررسی ساختار بازار زعفران در بازار جهانی : این بخش از مطالعه با توجه به هدف آن به منظور ایجاد بسترهای اطلاعاتی لازم جهت سیاست گذاری و تنظیم بازار زعفران در سطح جهانی با هدف کسب منافع بیشتر و متناسب با جایگاه ایران در تولید زعفران به عنوان بزرگترین تولید کننده در سطح جهان، به بررسی ساختار بازار زعفران در بازار جهانی می پردازد تا از این طریق امکان شناخت لازم به نوع بازار و رفتار فعالان آن و نحوه تعیین قیمت فراهم شود. 

بررسی ساختار بازار برای انواع محصولات و ارزیابی میزان انحصار، درجه رقابت در آنها توسط پژوهشگران زیادی انجام شده است. اقتصاددانان زیادی در خصوص ارائه شاخص ها و معیارهای محاسبه درجه رقابت در بازارها کار کرده اند که از مهم ترین آنها می توان به هیرشمن، هرفیندال، آدلمن ، شفرد اشاره کرد.

 در ایران مطالعات زیادی در خصوص بررسی ساختار بازار انواع محصولات از طریق سنجش درجه رقابت وانحصار بازار صورت گرفته که از میان آنها می توان به مطالعات عبادی و شهیکی تاش، عزیزی، حسینی و پرمه، خداداد کاشی و شهیکی تاش و حسینی در بازارهای صادراتی اشاره کرد و برخی دیگر مانند خداداد کاشی، ابونوری وسامانی پور، گرجی و ساداتیان اشاره نمود.

سنجش تمرکز در بازار جهانی زعفران

١. تعيين حدود بازار

تعیین حدود بازار مورد بررسی با تعریف بازار مورد نظر برای سنجش میزان تمرکز و تعیین ساختار بازار، ضرورت دارد. البته تعیین حدود در بازار در عمل به ویژه برای بنگاه ها و کشورهایی که کالاهای مختلف و غیر همگن تولید و در بازارهای مختلف عرضه می کنند، مشکلاتی را به همراه دارد، اما در مورد این مطالعه کشورهای تولید و صادر کننده (طرف عرضه) و همچنین مصرف و وارد کننده (طرف تقاضا) زعفران در سطح جهانی را شامل می شود.

٢. انتخاب متغير

برای سنجش میزان تمرکز و تعیین ساختار بازار لازم است که متغیر مورد نظر تعيين و بر اساس آن شاخص های مورد نظر محاسبه و مورد ارزیابی قرار گیرند. در مطالعات مختلف با توجه به هدف و نیاز مطالعه از متغیرهایی مانند ارزش تولید، فروش، صادرات، واردات و ... می توان استفاده کرد.

٣. انتخاب شاخص آماری

هر شاخص آماری با توجه به مبانی نظری، اطلاعات مورد نظربازار تحت بررسی را در درون خود جمع آوری و در قالب یک عدد معين بیان می کند که بر اساس آن می توان به میزان تمرکز بنگاه ها و کشورهای مختلف در بازار و در نتیجه درجه رقابت و انحصار در بازار پی برد.

اندازه گیری تمرکز در بازار جهانی زعفران

شاخص هایی که برای تعیین ساختار بازار جهانی زعفران اعم از طرف عرضه وطرف تقاضا در این مطالعه انتخاب شده اند عبارتند از ۱- شاخص تمرکز کشور ۲- شاخص هرفیندال - هیرشمن

با وجود اینکه ایران به عنوان کشور مسلط در ساختار بازار جهانی صادرات زعفران مطرح است، کشور اسپانیا با سهمی معادل حداقل ۲۰ درصد و حداکثر ۲۵ درصد از ارزش صادرات زعفران در جهان، رقیب اصلی ایران در ساختار موجود می باشد؛ ولی به طوری که ملاحظه می شود فاصله کشور اسپانیا با ایران قابل توجه می باشد.

بیشتر بدانید:

نحوه تعیین قیمت جهانی زعفران

بزرگترین تولید کنندگان زعفران در دنیا چه کشورهایی هستند؟

کشوری که پس از اسپانیا در ساختار بازار جهانی صادرات زعفران قرار دارد یونان می باشد که با توجه به تولید اندک آن، فاصله اش با اسپانیا و همچنین ایران بسیار زیاد است، به طوری که سهم آن از ارزش صادرات جهانی زعفران حداقل 0/7 درصد و حداکثر ۲ درصد بوده است. در ساختار بازار زعفران جایگاه چهارم بین کشورهای فرانسه، ایتالیا، انگلستان با سهمی معادل حداقل ۵/ ۰ درصد و حداکثر ا درصد از ارزش صادرات زعفران در دنیا می باشد.

رقابت غير قیمتی که از ویژگی های فعالیت در ساختار انحصار چندجانبه است، در یک هماهنگی ضمنی با کشوری مانند اسپانیا تقسیم شده است. یعنی ایران به عنوان یک کشور انحصاری در تولید زعفران نه تنها بر اساس مبانی نظری موجود در خصوص انحصار تلاشی در جهت حفظ آن نکرده، بلکه بازار فروش خود را به کشورهای دیگر به ویژه اسپانیا که سهمی از تولید جهانی در مقایسه با ایران ندارد واگذار کرده است. البته لازم به ذکر است کشور اسپانیا با توجه به برخورداری از شبکه گسترده توزیع محصولات کشاورزی در جهان از فرصت استفاده کرده و با خرید زعفران ایران به صورت فله ای و با بسته بندی جهانی جایگاه چهارم در سال ۲۰۰۵ را به خود اختصاص داده است که به نظر می رسد این فعال می باشد.

 بررسی ساختار بازار زعفران در بازار جهانی

نکاتی که در این میان حائز اهمیت است عبارتند از:

اولا بازار زعفران در دنیا رو به گسترش است و هر ساله بر تعداد کشورهایی که زعفران وارد و مصرف می کنند افزوده می شود.

ثانیأ کشور اسپانیا به رغم جایگاه دوم در واردات زعفران در دنیا، صادر کننده دوم دنیا نیز می باشد و این در حالی است که تولید این کشور در سال های گذشته همواره روند نزولی را طی کرده و به کمتر از 1 تن در سال های اخیر رسیده است. و این صرف نظر از مصرف داخلی اش حاکی از صدور مجدد زعفران توسط این کشور می باشد و این تمرکز نقش وارد کننده و صادر کننده در ساختار موجود بازار زعفران به جایگاه این کشور در تعیین قیمت جهانی نقش محوری داده است.

ثالثا کشور امارات متحد عربی از سال ۲۰۰۰ به جرگه چهار کشور اول وارد کننده زعفران در دنیا پیوسته و در سال های اخیر به کشور اول تبدیل شده است که به نظر می رسد بیشتر واردات این کشور برای مصرف داخلی واردات این محصول عمدتا از ایران و اسپانیا می باشد و واردات سایر کشورها از این کشور در سطح نازلی قرار دارد.

 با توجه به تولید جهانی زعفران و پراکندگی آن در سطح جهان به شرحی که دربخش های قبلی ارائه شد، مشخص شد که ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده زعفران در جهان می باشد و در سال های اخیر همواره بر سطح زیر کشت و توان تولید خودافزوده است.

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد. خرید عمده زعفران شامل خرید زعفران در مقادیر کیلویی می شود. جهت خرید کلی یا جزئی انواع زعفران با کیفیت خراسان میتوانید با ما در تماس باشید .

قیمت زعفران چگونه تعیین می شود؟

یکی از اولین سوالات در مورد قیمت زعفران این است که قیمت انواع زعفران چگونه تعیین می شود. منظور از انواع زعفران، مدل های مختلف زعفران در بازار است. این مدل ها شامل زعفران سرگل، زعفران دسته ، ریشه زعفران، پیاز زعفران و گل زعفران است.

یکی از واحدهای اصلیِ وزن زعفران، مثقال است. هر مثقال وزنی معادل 4.6 گرم دارد. معمولا در بازار زعفران می پرسند که قیمت زعفران مثقالی چند است؟ اگر شنیده باشید، می گویند که زعفران طلای سرخ است. ویژگی طلا هم این است که به دلیل ارزش بالایش، قیمت متغیری دارد. قیمت زعفران هم به همین شکل است.

قیمت زعفران یک مثقال به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله: کیفیت زعفران، نوع زعفران، بسته بندی زعفران، شهر محل خرید زعفران و ... . قیمت خرید زعفران به صورت فله و یکجا با قیمت خرید زعفران یک مثقالی متفاوت است.شما عزیزان می توانید برای تهیه زعفران با کیفیت بالا و قیمت مناسب به فروشگاه اینترنتی بابا گندم سری بزنید . قیمت عمده زعفران از قیمت فروش جزئی زعفران پایین تر است.

برچسب ها: زعفران جهان زعفران ارگانیک قیمت زعفران محصولات ارگانیک وارد کننده زعفران خرید زعفران اصل زعفران اصل خرید زعفران تولید جهانی زعفران زعفران تولید زعفران بازار جهانی زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :