باباگندم

روند تولید جهانی زعفران

3/شهریور/1398 مقالات بدون دیدگاه

با توجه به شرایط آب و هوایی مورد نیاز کاشت و تولید زعفران که تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد می باشد؛ دشت های مسطح واقع در کمربند جغرافیایی وسیعی از مدیترانه در غرب، تا کشمیر در شرق، برای کاشت این محصول کاملا مناسب می باشند. همچنین با توجه به کاربری بالای ( برای تولید ۱ کیلو گرم زعفران حدودا ۴۳۰ نفر ساعت کار لازم است) کاشت این محصول، برخورداری از نیروی کار ارزان روند افزایش تولید آن را تسهیل می نماید و این عمده ترین دلیل عدم توسعه این محصول در کشورهای صنعتی می باشد که روند تولید سالهای اخیر در این کشورها را ثابت یا رو به کاهش نهاده است و در مقابل تولید ایران هر ساله افزایش قابل توجهی داشته است . ظاهرا چین وافغانستان نیز در سال های اخیر در صدد گسترش تولید زعفران بوده اند.

عملکرد تولید زعفران در کشورهای عمده تولید کننده

قبل از اینکه به عملکرد تولید جهانی زعفران بپردازیم لازم است به منظور توجیه تفاوت های موجود در میزان تولید زعفران در واحد سطح ونیز اهداف اقتصادی آن، به صورت مختصر وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورهایی که بیشترین سطح زیر کشت و بالاترین تولید در جهان را به خود اختصاص داده اند، بررسی می شود.

ایران به دلیل ویژگی های اقتصادی و اجتماعی خود از نظر طبقه بندی جزو کشورهای در حال توسعه قرار می گیرد، که با پرداختن به این ویژگی ها، می توان پایین بودن میزان عملکرد و پتانسیل های موجود برای افزایش تولید را شرح داد.

الف: سطح پایین معیشت

سطح پایین زندگی در کشورهای در حال توسعه عموما با در آمد سرانه پایین و در بسیاری موارد فقر گسترده نشان داده می شود. البته گستردگی فقر در این گونه جوامع فقط به علت درآمد سرانه پایین نیست، بلکه توزیع نابرابر در آمد و امکانات نیز عامل موثری در این ارتباط به شمار می رود.

 روند تولید جهانی زعفران

ب :  پایین بودن بهره وری نیروی کار

از دیگر مشخصه های کشورهای در حال توسعه پایین بودن سطح بهره وری در مقایسه با کشورهای توسعه یافته است. اختلاف بین این دو دسته جوامع عبارتند از: تفاوت در عوامل مکمل نیروی کار نظیر سرمایه، مدیریت، فناوری و انگیزه کار. همچنین سطح تغذیه و بهداشت پایین تر نیز موجب کاهش توان فیزیکی و فکری نیروی کار می گردد.

ج: نرخ بالای رشد جمعیت

یکی دیگر از ویژگی های مشترک بین کشورهای در حال توسعه نرخ بالای زاد و ولد در آنها است که این خود عامل اصلی نرخ بالای رشد جمعیت و بار تکفل است. بار تکفل بالا موجب کاهش در آمد سرانه و تشدید فقردر این جوامع شده است.

د: نرخ بالای بیکاری

در اغلب کشورهای جهان سوم، نرخ بیکاری آشکار چیزی بیش از۱۵ درصد جمعیت فعال آنها را تشکیل می دهد. در واقع ۱۵ درصد جمعیت آماده بکار و فعال، بکار گرفته نمی شوند و اگر نرخ کم کاری و بیکاری پنهان نیز به این عدد اضافه شود، نرخ بیکاری از مرز ۳۰ درصد هم فراتر می رود.

ه: دوگانگی ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

بسیاری از کشورهای در حال توسعه نه تنها دارای ساختار اقتصادی دوگانه هستند، بلکه در ساختار فرهنگی- اجتماعی آنها نیز دوگانگی وجود دارد. نمودهایی از این دوگانگی در طرز تفکر و زندگی مردم و سازمان ها و شکل تولید منعکس است.

بیشتر بخوانید:

معیارها و استانداردهای رسمی زعفران

زعفران افسانه ای ترین ادویه جهان

 

 روند تولید جهانی زعفران

نمونه هایی از این دو گانگی ها عبارتند از:

  • روش های تولید بسیار مدرن در بخش کوچکی از اقتصاد در کنار روش های سنتی تولید در بخش های بزرگتر

  •  وجود طبقات بسیار تحصیل کرده (محدود) در کنار توده های بی سواد گسترده

  • طرز تفکر علمی و امروزی برخی از مردم (محدود) در کنار طرز تفکر غیر علمی بسیاری از مردم (وسیع)

با عنایت به موارد فوق با وجود اینکه در صورت فراهم بودن شرایط مناسب طبیعی و استفاده از روش های تولید استاندارد می توان از هر هکتار زمین ۱۰ کیلو گرم زعفران برداشت نمود. اما با وجود اینکه بیش از ۵۷۰۰۰ هکتار از اراضی مستعد ایران، زیر کشت این محصول می باشد. ولی هیچ گاه میزان تولید از ۲۴۰ تن تجاوز ننموده است.

این یعنی تولید حدود ۴ کیلو گرم در هکتار، که با تولید ۱۲ کیلوگرم در هکتار (استاندارد ارائه شده از سوی FAO )، فاصله زیادی دارد و این امر جدای از مسئله رعایت کیفیت محصول که از اهمیت بالایی برخوردار است، می باشد.

خرید زعفران اصل و با کیفیت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای تهیه محصولات ارگانیک و طبیعی از جمله زعفران با مشکل مواجه شده باشید و در اغلب موارد از خریدی که انجام داده اید راضی نبوده اید. چیزی که باید بدانید این است که یک برند معتبر با نام بابا گندم که دارای نماد دو ستاره تجارت الکترونیکی در ایران است در زمینه فروش محصولات ارگانیک در حال فعالیت است و شما می توانید با اطمینان کامل محصولات ارگانیک خود را از آن خریداری نمایید.

اگر می خواهید زعفران اصل را خریداری نمایید این اطمینان را به شما می دهیم که جایی غیر از بابا گندم پیدا نخواهید کرد. ما این اطمینان را به شما می دهیم که تمامی محصولات ما اصل و طبیعی می باشد.

 

برچسب ها: زعفران جهان فروشگاه اینترنتی محصولات ارگانیک زعفران ارزان خرید اینترنتی زعفران زعفران اصل خرید زعفران قیمت زعفران تولید زعفران زعفراندیدگاه
دیدگاه شما :